YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2008

Güney Çin Denizi S.O.S. Veriyor

 • Deniz bilimciler Hanoi'de düzenlenen bir konferansta kirliliği ve yoğun deniz trafiğiyle Güney Çin Denizi'nin gelecekteki gıda kaynaklarını tehdit eden bir çevresel tahribata sebep olduğu konusunda önemli uyarılarda bulundu.

  14.04.2008 Radikal

  AFP - HANOİ - Deniz bilimciler Hanoi'de düzenlenen bir konferansta kirliliği ve yoğun deniz trafiğiyle Güney Çin Denizi'nin gelecekteki gıda kaynaklarını tehdit eden bir çevresel tahribata sebep olduğu konusunda önemli uyarılarda bulundu.
  Yoğun nüfuslu ve hızla endüstrileşen bir bölgenin kalbinde yer alan Güney Çin Denizi, Birleşmiş Milletler tarafından yapılan son açıklamalara göre, sadece 10 yıl içinde mercan resifleri ve kıyılardaki bitki örtüsünün yüzde 16'sını, denizdeki bitkilerin de yüzde 30'unu kaybetti.

  Ailelere ait özel tekneler ve endüstriyel balıkçılık gemileriyle yapılan hem yasal, hem de yasal olmayan balıkçılıkta aşırı avlanma problemi milyonlarca insanın hayatının bağlı olduğu balık stoklarını tehdit ediyor.

  350 milyon tehlike altında...

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın Vietnam temsilcisi Vo Si Tuan, başlıca problemlerin doğal yaşam alanındaki tahribat, aşırı avlanma ve karasal kirlilik olduğunu belirtti. Çin, Tayvan, Filipinler, Endonezya, Malezya, Brunei, Singapur, Tayland ve Kamboçya tarafından çevrelenen Güney Çin Denizi'nin kıyı bölgelerinde yaklaşık 350 milyon insan yaşıyor.
  Birleşmiş Milletler uzmanları, konferansta mercan resifleri, deniz bitkileri, kıyı bitkileri ve sulak alanların gördüğü zararın, biyolojik çeşitlilik ve balık yetiştirme açısından çok büyük tehlike taşıdığına dikkat çekti.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=252968

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu