YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2008

Allianoi’de Haber Amaçlı Fotoğraf Çekmek Yasak!

 • Bergama’daki Allianoi antik kenti, adeta sessizlik içinde baraj suları altına gömülmek isteniyor.

  16.04.2008 Birgün

  Bergama’daki Allianoi antik kenti, adeta sessizlik içinde baraj suları altına gömülmek isteniyor. Baraj inşaatıyla birlikte bölgenin kontrolü, Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne geçti. Ardından da, bölgeye, gazetecilerin girişine yasak getirilmeye başlanırken, toplu ziyaretler de izne tabi tutuluyor. Bergama Kaymakamlığı, gazetecilerin, bölgeye girişine izin vermiyor. Kaymakamlığın bu yasağı, Allianoi Girişim Grubu’nun dün bölgeye yaptığı ziyaret sırasında da görüldü. Grubun, ziyaret için yaptığı başvuruya izin verildi ancak kaymakamlık izin için şart koydu. Bu şart da ‘haber amaçlı’ fotoğraf çekilmemesi oldu. Dün Allianoi’de yapılan etkinliği izlemek isteyen TRT grubu, alana alınmadığı için etkinliği uzaktan izlemek zorunda kaldı.

  “Allianoi’yi dünya biliyor”

  Kaymakamlığın bu kararına tepki gösteren Allianoi Girişim Grubu sözcüsü Avukat Hilal Küey, “Siz burayı göstermek istemeseniz de, dünya Allianoi’yi biliyor” dedi. Allianoi’nin dünyanın gündeminde olduğunu belirten Küey, “Dünya biliyor ve ödüllendiriyor. Daha geçen hafta, 5 Nisan’da, Fransa’da düzenlenen Arkeoloji Film Festivali’nde 9. Jules Verne ödülü, Allianoi filmine verildi. Halil Gülbeyaz’ın bu ödüllü filmi, 10 yıl boyunca tütün tarlasından Allianoi’nin gün yüzüne çıkışına kadar, kazı çalışmasını izlemesinden oluşuyor” diye konuştu.

  ‘Allianoi için hâlâ umut var’

  Avukat Küey, Allianoi’nin sular altında kalmaması için açtıkları davada, mahkemenin keşif yapılmasını istediğini hatırlatarak, “Allianoi’yi kurtarmak için hâlâ umudumuz var” dedi.

  http://www.birgun.net/bolum-72-haber-62465.html#haber_basi

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu