YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2008

Greenpeace'in Orkinos Eylemi

 • Avrupa Deniz Ürünleri Fuarı'nda 15 ülkeden 80 Greenpeace eylemcisi, 5 büyük orkinos tedarikçisi şirketin standlarını bloke ederek kapattı.

  23.04.2008 NTVMSNBC

  Eylemciler şirketlerden, türü tehdit altında olan mavi yüzgeçli, sarı yüzgeçli ve kocagöz orkinoslar ile diğer tüm sürdürülebilirlik kriterleri dışında yakalanmış orkinosların satışını stoklar iyileşene dek durdurmalarını talep ediyor.

  Greenpeace'den yapılan açıklamaya göre eylemciler standları balık ağları ile kaplayarak kendilerini zincirlediler. 13 farklı dildeki pankartalarda “Orkinoslar ve zaman tükeniyor” yazıyordu. Aynı anda üzerinde aynı mesaj bulunan dev bir pankart da binaya asıldı. Bu sırada sergi alanının ses sisteminden ziyaretçileri, yalnızca sürdürülebilir yollarla yakalanmış denizürünlerini satın almaları konusuda uyaran mesaj yayınlandı.

  Greenpeace İspanya Ofisinin denizler kampanyası sorumlusu Sebastian Losada “Bu şirketler orkinos endüstrisindeki en büyük oyuncular. Aşırı avlanma ve tahrip edici yöntemlerle avlanarak orkinos stoklarını tamamen yokediyorlar” diyerek “Acilen eyleme geçilmezse ve bu aşırı avlanma devam ederse yakın gelecekte pek çok orkinos stoğu ticari olarak tamamen bitecek” diye ekledi. Losada “Orkinosların çoğu, çok az kalan stokların çok sayıda tekne tarafından avlanıyor olması nedeniyle son derece kritik bir durumdadır. Ayrıca diğer deniz canlılarının çok yüksek oranda istem dışı yakalanması da çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Eğer balıkçılık endüstrisi acilen sürdürülebilir deniz ürünlerine dönüş yapmazsa, denizlerde ticaretini yapacak balık bulamayacaklar ve işleri sonsuza dek kapanmış olacak” diye ekledi.

  Greenpeace Akdeniz ofisi denizler kampanyası sorumlusu Banu Dökmecibaşı ise “Akdeniz ekosisteminin en önemli türlerinden mavi yüzgeçli orkinos türü artık aşırı avlanma nedeniyle tehlike altında. İçlerinde Türk şirketlerinin de bulunduğu çok sayıda firma, bu duruma karşın hala bu fuarda pazarlarını büyütmenin yolunu arıyorlar. Ancak bu yalnızca kendi işlerinin ve balıkçıların geleceğini değil Akdeniz'in geleceğini de bitirecek” dedi ve ekledi, “Tek çözüm özellikle yumurtlama alanlarında orkinos avcılığının durdurulması ve büyük ölçekli deniz rezervleri oluşturulmasıdır”.

  http://dogalhayat.ntvmsnbc.com/news.aspx?newsID=192

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu