YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2007

Küresel Isınma Kötüye Gidiyor

 • Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Konvansiyonu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC) Genel Sekreteri Hollandalı Diplomat Yvos de Boer geçtiğimiz Salı günü...

  Mayıs 30, 2007- Sylvain Larocoque

  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Konvansiyonu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC) Genel Sekreteri Hollandalı Diplomat Yvos de Boer geçtiğimiz Salı günü katılığı bir toplantıda,“Küresel ısınmanın, en kötümser tahminlerin de ötesinde bir hızla artmakta olduğunu söyledi. 

  Haber metninin tümü aşağıda. Yabancı kaynaklı bir haber olduğu için çevirinin tamamını koyup en altta orjinal habere link vereceğiz.

  MONTREAL (CP) – Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Konvansiyonu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC) Genel Sekreteri Hollandalı Diplomat Yvos de Boer geçtiğimiz Salı günü katılığı bir toplantıda,“Küresel ısınmanın, en kötümser tahminlerin de ötesinde bir hızla artmakta olduğunu söyledi.

  ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayınladığı yeni bir rapora göre, karbon emisyonu 2000 – 2004 yılları arasında % 3.2 artmıştır. Oysa bu artış, 1990’lı yıllarda yalnızca % 1.1 idi.

  “Bu bize durumun, Hükümetler-Arası İklim Değişikliği Paneli”nde (Inter-Governmental Panel for Climate Change – IPCC) nin belirlenmiş olan “En kötü senaryodan da daha kötü” olduğunu gösteriyor.

  Bir benzetme yapılırsa “iklim değişikliği yüksek viteste” hızlanıyor.

  Hollandalı Diplomat, durumun aciliyetini vurgulayarak, gezegenimizin enerji ihtiyacının karşılanması için önümüzdeki 20 yılda 20 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi, ve ekledi :
       
  “Eğer bu 20 trilyon dolar, doğru bir politikanın saptanamaması yüzünden yanlış yönde kullanılırsa, karbon dioksit  emisyonu, 2030 yılında, IPCC’nin öngördüğü şekilde % 60 azalmayacak, tam tersine, % 60 artacaktır.

  De Boer, bugün Çin’de hiçbir çevre koruma önlemi olmaksızın, her 3-5  günde bir, kömüre dayalı yeni bir termik santralin devreye alındığını kaydetti.

  De Boer, Kanada Hükümeti’nin planının azimli olduğunu fakat 2012’ye kadar Kyoto’nun getirdiği yükümlülüklerin yerine getirilmesinde yetersiz kaldığını, ve bunun bir eleştiri değil, bir gerçek olduğunu söyledi.

  Konferansta konuşan, Biyo Çeşitlilik Konvansiyonu Genel Sekreteri Ahmet Djoglaf ise, günümüzde her yıl 100’den fazla hayvan ve bitki türünün, küresel ısınma yüzünden  yok olmakta olduğunu söyledi.

  Haberin ingilizcesi için:
  http://cnews.canoe.ca/CNEWS/Canada/2007/05/22/pf-4200391.html

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu