YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2008

Elektrik Faturası Ödemeyen Tek Köy

 • 05.10.2008 Radikal

  ERZURUM- İspir İlçesi'ne bağlı Koç köyü sakinleri, 30 Koç deresi üzerine kurdukları bir santralle kendi elektriklerini üretiyor. Saatte 240 kilovat elektriği aydınlatma ve ısınmada kullandıklarını söyleyen muhtar Erdoğan Tatar, “Santral sayesinde yıllardır elektrik faturası nedir bilmiyoruz. Enerji zamları da bizi ilgilendirmiyor. Ürettiğimiz elektrik fazlasıyla yetiyor” dedi.

  İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki 70 haneli Koç Köyü'nde işadamı Mustafa Topal’ın girişimleriyle 30 yıl önce Koç deresi üzerine kurulan mikro hidro elektrik santrali (HES), köylülere elektrik faturasını unutturdu. Yıllardır kendi ürettikleri elektriği kullandıklarını belirten muhtar Erdoğan Tatar, çevre köylerden de kendi santrallerinden yararlanmak isteyenler olduğunu, ancak maliyeti karşılayamadıkları için komşu köylere elektrik veremediklerini anlattı. Muhtar Tatar, “Köyümüz yıllarca elektriksiz kaldı. 30 yıl önce köylümüz Mustafa Topal sayesinde buraya santral kurduk. O günden beri elektrik sıkıntısı yaşamadık. Evlerin ve köyün aydınlatılmasından, ısınmaya kadar hep kendi elektriğimizden yararlandık. Elektrik faturası ödemediğimiz için her aile önemli bir tasarruf sağladı” diye konuştu.

  Ayda 5 YTL sabit ücret

  Son dönemde elektriğe yapılan zamların kendilerini hiç etkilemediğini dile getiren köylülerden Habip Kaya ise, “Köyde herkes tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyor. Ayda 30- 40 YTL elektrik faturası ödememek bizim için önemli tasarruf oluyor. Her ay evlerden 5’er YTL toplayıp, HES’in bekçisi ve masrafları için harcıyoruz. Tüm köylülerde bu parayı seve seve ödüyor” dedi.

  http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=901837&Date=06.10.2008&CategoryID=85

   

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu