YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2009

Bu Hızla Erirse Denizler Taşacak

 • 06.01.2009 Milliyet

  Antarktika’da “Pine Island Buzulu”, esrarengiz bir şekilde artan bir hızla eriyip denize doğru kayıyor. Tamamen okyanusa karıştığında deniz seviyesi 10 santim yükselecek

  30 trilyon litrelik hacmiyle Grönland’ı kaplayan buz tabakasından sonra yeryüzünün en büyük tatlı su kütlesini oluşturan buzulun, son iki yılda erime hızında meydana gelen yüzde 6.4 oranındaki artış bilim adamlarını alarma geçirdi. Bir ucu 2 bin 500 metre yükseklikteki dağ tepelerinde, öteki ucu da denizde olan buzulun boyu 153, genişliği de 29 km’yi buluyor. Kalınlığı yer yer bir kilometreyi aşan buz kütlesinin ortalama yüksekliği 750 metre.

  Sualtı yanardağı mı?

  Denize doğru günde ortalama 9 metre kayan bu su kütlesinin tamamen okyanusa karışması halinde deniz seviyesi 10 cm yükselecek ve Londra, Tokyo ve New York’un sahilleri sular altında kalacak.

  Bilim adamları, buzulun hızla erimesinin küresel ısınma dışında başka bir etkenden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Örneğin aktif bir su altı yanardağı buzulu... İngiliz Antarktik Araştırmaları kurumundan bir ekip, buzulun niçin hızla eridiğini ortaya çıkarmak için buz tabakasının altında keşif yapacak bir robot denizaltı geliştirdi.

  Aküyle çalışan, 7 metrelik “autosub” adlı insansız denizaltı buzulun denizde yüzen bölümünün altında sonar tarayıcılarıyla en hızlı eriyen noktaları belirleyecek. Deniz suyunun sıcaklığını, tuzluluk oranını ölçecek olan denizaltı, 20 saatlik seferi sırasında ayrıca buzulun 3 boyutlu haritasını çıkaracak. 

  http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=yasam&KategoriID=5&ArticleID=1043793&Date=07.01.2009&b=Bu%20hizla%20erirse%20denizler%20tasacak&ver=68

   


   

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu