YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2007

Küresel ısınma kritik aşamada!

 • Küresel ısınmanın kritik aşamaya ulaştığı ve harekete geçilmemesi durumunda insanoğlu için gelecekte çok daha büyük tehditler oluşturacağı belirtiliyor.    

  28 Haziran 2007 Perşembe - Milliyet
   
  Küresel ısınmanın kritik aşamaya ulaştığı ve harekete geçilmemesi durumunda insanoğlu için gelecekte çok daha büyük tehditler oluşturacağı belirtiliyor.


  BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel ısınmanın doğrudan ya da dolaylı etkisi yüzünden Asya ve Pasifik bölgesinde yılda yaklaşık 77 bin kişinin öldüğünü bildirdi.
       
  DSÖ’nün Batı Pasifik bölgesi sorumlusu Shigeru Omi tarafından yapılan açıklamada, sağlık alanında ve hayata ilişkin ciddi etkileri ortaya çıkan küresel ısınma konusunda kritik aşamaya ulaşıldığını belirterek, şimdi harekete geçilmemesi durumunda bu sorunun insanoğlu için gelecek on yıllarda çok daha büyük tehditler oluşturacağı kaydedildi.
      
  Açıklamada, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 2-5 Temmuzda uluslararası uzmanların katılımıyla yapılacak toplantıda, küresel ısınmanın sağlık üzerinde yarattığı tehditlerin ele alınacağı belirtildi.
      
  DSÖ’nün organize ettiği toplantıya, 14 ülkeden temsilciyle örgütün çevre konularındaki ortaklarından uzmanların katılacağı bildirildi.
       
  Toplantının, yüzyıl sonuna kadar küresel çapta hava sıcaklığının yaklaşık 6 santigrat derece artacağı tahminleri yapıldığı sırada düzenlendiğine dikkat çekiliyor.
       
  Küresel ısınmanın olası etkilerinden biri olarak, daha önce görülmeyen yerlerde sivrisineklerin ortaya çıkması ve beraberinde sıtma ve dang humması gibi hastalıkları getirmesi gösteriliyor.
       
  Bazı bölgelerin yağış miktarının azalması riskiyle karşı karşıya kalabileceği, böylece içme suyu sıkıntısı baş gösterebileceği, bunun da su yoluyla bulaşan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği belirtiliyor. Ekilebilir alanların kullanılamaz hale gelmesiyle de milyonlarca kişinin açlık ve yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiliyor.
       
  İklim değişikliklerinin işareti olarak da, ılıman bölgelerde yazın sıcak hava dalgaları görülmesi sıklığının artması, dünya çapında meydana gelen tayfun, kasırga ve sel felaketleri ortaya çıkıyor.

  http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2889    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu