YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2009

"Genleriyle Oynanan Tohumlara Dikkat"

 • 28.04.2009 NTVMSNBC

  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeminur Topal, ''genetiği değiştirilmiş tohum kullanımının inanılmaz derecede artığını'', bunun da sıkıntılara yol açtığını belirtti.

  -Topal, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonun'da düzenlenen ''Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar'' konferansında yaptığı  konuşmada, genetik yapıdaki değişimlerin ürünün özünde bulunan proteini de etkilediğini söyledi.

  Transgenik tohumların tüm dünyada ciddi bir rant halini aldığını ifade eden Topal, şöyle devam etti:''Genetiği değiştirilmiş tohum kullanımı son yıllarda inanılmaz derecede arttı. Şu an ABD, Kanada, Brezilya, Arjantin gibi birçok ülkede yaklaşık 120 milyon hektar alanda genetiği değiştirilmiş tohum yetiştiriliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığına göre ülkemize bu tür tohumların girişi yasak. Ancak bu  konuda gümrük kapılarımızda gerekli kontroller yapılmıyor. Türkiye, ABD ve Kanada'dan ciddi tohumluk ithalatı yapıyor. Yani böyle bir durumda ülkemize transgenik tohum gelme ihtimali çok yüksek.''

  Türkiye'de transgenik ürün analizlerini yapabilecek laboratuvarların bulunmadığı belirten Topal, ayrıca ülkemizde kaçak tohum ithalatının da çok fazla olduğunu kaydetti.

  Transgenik tohumların üretim ve verimi arttırdığını vurgulayan Topal, ''Fakat, genetiği değiştirilmiş tohumdan elde edilen pamukta, lif boyları daha kısa oluyor. Yani transgenik pamuk tohumu tekstil sanayisi açısından uygun değil. Böyle olunca da pamuğun pazar payı çok ciddi oranda düşüyor. Üreticiler zor durumda kalıyor'' diye konuştu.

  Topal, genetiği değiştirilmiş tohumların sağlık ve ekolojik risklerinin de bulunduğunu söyledi.Konferansa öğretim üyeleri, öğrenciler ve çiftçiler katıldı.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu