YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2007

İngiltere'de asrın sel felaketi

 • Çevre Ajansı, İngiltere'nin kuzey ve orta kesiminde etkili olan selin, modern tarihin en önemli felaketi olduğunu bildirdi.

  24 Temmuz 2007 - Sabah

  Çevre Ajansı, İngiltere'nin kuzey ve orta kesiminde etkili olan selin, modern tarihin en önemli felaketi olduğunu bildirdi.

  Çevre Ajansı yetkilileri ve bilim adamları ayrıca, bu tür doğal felaketlerin gelecek yıllarda alışılmış hale gelebileceği uyarısında bulundu. Bu arada felaketin etkileri sürüyor. Severn ve Thames nehirlerinde taşkın tehlikesi devam ederken, dün gün boyunca binlerce kişinin kurtarma ekiplerince bulundukları yerlerden alınarak güvenli bölgelere nakledildikleri bildirildi.

  Dün gece itibariyle selden etkilenenlerin sayısının 1 milyona ulaştığını duyuran İngiliz basını, bunların 500 bininin susuz, elektriksiz kaldıklarını yazdı.Uzmanlara göre, bu sayı, halen yükselmekte olan nehirlerde taşkın olması durumunda katlanarak artabilir.

  Bu arada, nehirlerin çevresinde batı, merkezi ve güney İngiltere'de yaşayan yüz binlerce kişi olası sel felaketine karşı uyarıldı. Sel sularının kullanılamaz duruma getirdiği ev sayısının 10 bin olduğu, bu rakamın da artabileceği bildirildi.

  Thames ve Severn nehirlerinde su seviyesindeki artışın, 1947 yılındaki sel felaketindeki seviyenin de üzerinde olduğunu belirten uzmanlar, su seviyesinin, normalin 6 metre üzerine çıkmasının beklendiği uyarısında bulundu.

  Sel felaketi mağdurlarının, bir yıl boyunca evlerine dönemeyebilecekleri belirtilirken, hükümetten felaketzedelerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulması istendi. Selin bir etkisi de gıda fiyatları ve sigorta poliçelerindeki artış oldu. Halkın stok yapma eğilimi yüzünden gıda fiyatları artış gösterirken, sigorta şirketleri de fiyatlarını yükseltmeye başladı.

  İngiliz basını ise hükümeti, üç yıl önce uzmanlar ve yetkililer
  tarafından tehlikeyle ilgili uyarılmasına rağmen önlem almadığı
  gerekçesiyle eleştiriyor.

  http://www.sabah.com.tr/2007/07/24/haber,0D1F478C50A14BDD837456A653B6A64F.html

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu