YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2009

Yeşil Bir Ev Basıl Kurulur, İzleyin

 • 21.06.2009 NTVMSNBC

  Yeşil Mimari (Building Green) çevreciliğin rengi yeşili evinize taşıyacak. 13 bölümden oluşan belgesel, çevreye duyarlı bir yaşam için ufak değişikliklerin yarattığı büyük farkları keşfetme olanağı sunacak.

  İSTANBUL - NTV, geçen yıl başlattığı “Yeşil Ekran” projesine, bu yaz daha da geliştirerek devam ediyor. Bu yıl yine çok konuşulacak çevre belgeselleri yine bu kuşakta yaz boyunca ekrana geliyor.

  NTV’nin Yeşil Ekran kuşağının yeni belgeseli “Yeşil Mimari” (Building Green) çevreciliğin rengi yeşili evinize taşıyacak. 13 bölümden oluşan belgesel, izleyenlere çevreye duyarlı yaşam için ufak değişikliklerin yarattığı büyük farkları keşfetme olanağı sunacak.

  Çevre bilinci aşılayan eğlendirici ve öncü bir yaşam belgeseli olan “Yeşil Mimari”nin (Building Green) hedefi, ev sahiplerinin ne kadar kolay, ekonomik ve sağlıklı bir şekilde çevreciliği benimseyebileceklerini keşfetmelerini sağlayarak çevreye karşı duyarlı yaşam tarzının büyük zahmet olduğuna dair efsaneyi yıkmak.

  Programın sunucusu ve yaratıcısı Kevin Contreras her hafta çevreciliğin uç noktalarından çevre esaslarına kadar uzanan bir çeşitlilikte çevre dostu inşaat tekniklerini ve alternatiflerini sunacak. Bu arada sağlıklı kararlar vermenin estetikten ve konfordan vazgeçmek anlamına gelmediğini de gösterecek.

  Contreras’ın hayalindeki çevre dostu evin inşaatını adım adım izleyen belgeselde saman ev inşaatı, ev suyu tutma sistemleri, nefes alan boya, elektrik sayaç kullanımı, ev otomasyon sistemleri, blue jean izolasyonu, kalıcı tarım tabanlı bahçecilik gibi birçok konuyu işleyen eğlenceli bir seyahat olacak.

  Bir inşaatçı, çevreci ve aktör olan Contreras kendi modern saman evinin inşaatını, diğer çevreci ev sahipleriyle paşlaşmak ve onlara pazarlarda bulunabilen çözüm ve alternatifler hakkında yardımcı olmak için filme çekmeye karar verdi.

  Programın her hafta tekrarlanan özel bölümleri “Tasarımın Özü”, “Çevreyi Korumak”, “Aşırı Yeşilcilik”, “Sağlık İnşaatı”, “Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür” ve “Basit Adımlar”dan oluşuyor.

  Daha yeşil bir varoluş için nasıl hemen harekete geçilebileceğine dair kendi deneyimlerinden yola çıkarak talimatlar veren öncü uzmanlar, her hafta belgesele konuk olacak.

  1. Bölüm: Yeşilin inşaası

  Building Green programı ve “Yeşil Mimari” hakkında giriş niteliği taşıyan bu ilk bölümde şovun sunucusu Kevin Contreras ile tanışılıyor.

  Contreras bir saman evin planını oluşturup inşa etme hedefi üzerine babasıyla fikir alışverişi yapar. Contreras sonra çevre dostu inşaatın ne anlama geldiğini ve hem zararsız hem de şık ürün ve malzeme bulmanın mümkün olduğunu anlatacak uzmanlarla buluşacağı bir yolculuğa çıkacak.

  Conteras'ı bu yolculuğunda izlerken biz de onunla birlikte ön hazırlığın ve dekonstrüksiyonun önemi anlaşılacak, maksimum güneş enerjisi kazanımı için evin inşaat alanının hazırlanması ve çevreye uyumu hakkında bilgi edinilecek.

  “Yeşil Mimari” (Building Green)
  Pazar 10.10

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu