YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Ağustos 2007

Hint Okyanusu canlıları Akdeniz'de

 • Küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişiklikleri, canlıları da farklı yaşam alanları oluşturmaya zorladı. Prof.Dr. Bayram Öztürk, Hint Okyanusu'nda yaşayan canlıların yavaş yavaş Akdeniz'e geldiğini söyledi.

  3 Ağustos, 2007 - CNNTURK
   
  Küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişiklikleri, canlıları da farklı yaşam alanları oluşturmaya zorladı. Prof.Dr. Bayram Öztürk, Hint Okyanusu'nda yaşayan canlıların yavaş yavaş Akdeniz'e geldiğini söyledi.

  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, üniversitenin modern araştırma gemisi 'R/V Yunus' ile Doğu Akdeniz'i incelemeye aldı.
   
  Öztürk'ün ilk tespiti Doğu Akdeniz ile Hint Okyanusu arasındaki sıcaklık farkının oldukça düşmesi oldu.  Bu durumu iklim değişikliklerine bağlayan Öztürk, Akdeniz'in tropikalleşmeye başladığını söyledi.
   
  Öztürk ve ekibinin araştırma alanlarından biri de balıkçılık yataklarının durumu.
   
  Orkinos yumurta larvaları
   
  Ekip, Kıbrıs'taki çalışmalarında Doğu Akdeniz de orkinos yumurta larvaları ve orkinos yatakları olduğunu tespit etti.
   
  Prof. Dr. Öztürk'ün İstanbul Üniversitesi'nden 20 kişilik ekibi Kıbrıs, Türkiye, Suriye, Mısır ve Lübnan açıklarında araştırma yapacak.
   
  Araştırmalar sonucunda bölgedeki deniz kirliliği, küresel ısınmayla değişen canlı türleri ve balıkçılık adına stokların belirleneceği bir rapor hazırlanacak.


  http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BILIM/KURESEL_ISINMA/haber_detay.asp?PID=1600&haberID=381900    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu