YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Mart 2010

Kadıköy'de Plastik Torba Yasağı Başladı

 • 01.03.2010 CNN Türk

  İstanbul Kadıköy'de plastik poşet kullanımı yasağı başladı.
      
  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Şehremaneti binasında manken Tülin Şahin ile düzenlediği tanıtım toplantısında, "Plastik torbaya hayır, çevre dostu torba kullanıyoruz" sloganıyla, bugünden itibaren ilçede plastik poşet kullanımı yasağının başladığını bildirerek herkesi, çevre dostu bez, kağıt torba ve file kullanma çağrısında bulundu.

  Kadıköy Belediye Meclisi'nin 2009 Aralık ayında aldığı kararla ilçe sınırları, tüm alışveriş merkezleri, çarşı-pazar ve her türlü işletmelerde ürünlerin plastik poşetlere konularak satılmasının yasaklandığını ve bu uygulamanın bugünden itibaren başladığını belirten Öztürk, "Kararda yasağın duyurulması ve gerekli hazırlıkların yapılması için esnafa süre verilmesi de göz önüne alınarak, plastik poşet yasağının bu günden itibaren uygulanmasına karar verildiğini" ifade etti.

  Öztürk, "Doğada yok olmaları uzun yıllar süren, çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan plastik poşetler, hem dünyamızı hem de sağlığımızı tehdit ediyor. Buradan herkese sesleniyorum. Çocuklarımızın geleceğini yok etmemek için naylon torba kullanımını bırakılım" dedi.

  Manken Tülin Şahin de, Kadıköy'de yaşayan biri olarak mutlu olduğunu dile getirerek, "Çevre söz konusu olduğu zaman varım. Bunun okullara inmesi de önemli. Okullara indirebilirsek büyük bir organizasyona imza atmış oluruz" diye konuştu.

  Öztürk, kampanya çerçevesinde manken Şahin ile Kadıköy Tarihi Çarşı'da alış veriş yapan vatandaşlara ve esnafa belediyenin hazırlattığı çevre dostu bez torbalardan dağıttı.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu