YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Mart 2010

"Organik Çay" Üretimi Başladı

 • 04.03.2010 NTVMSNBC

  ÇAYKUR, bu yıl ilk defa ürettiği ve kısa bir süre sonra piyasaya çıkaracağı organik çayı, başkentte düzenlenecek ''Rize Tanıtım Günleri''nde vatandaşların beğenisine sunacak

  ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce 3 yıl önce bölge bazında organik çay üretmek için çalışmalara başladıklarını belirterek, ''Hemşin, Muratlı ve Borçka'yı pilot bölge olarak belirledik. Ardından Hemşin'de uygulamaya başladık. Bir sertifikasyon firmasının gözetiminde, ÇAYKUR'un kontrolünde sözleşmeli müstahsil çalışmalarına başladık. Şu anda bin civarında anlaşmalı müstahsilimiz var. Çalışmanın parsel bazında değil, havza bazında yapılmış olması çok önemli '' dedi.

  Hemşin'de 2008 yılında yapımına başlanan organik çay fabrikasının geçen yıl faaliyete geçtiğini ifade eden Yüce, ''Faaliyete geçen fabrikada yine geçen yıl sonunda ilk organik yaş çay yaprağını işlemeye başladık. Gerçekten çok güzel organik çay elde ettik. Fabrikamızda son derece güzel, hijyenik şartlara uygun bir şekilde üretim yapıldı. Bundan dolayı birey olarak da kurum olarak da çok mutluyum'' diye konuştu.

  Çay sektöründe tüketiciler bazında eğilim çalışmalarını sürekli yaptırdıklarını, bu çalışmalar sonucunda her geçen gün organik ürünlere karşı talebin arttığını vurgulayan Yüce, şunları söyledi:''Çayın organik ürünler kapsamında tüketici portföyünde yer alması için çalışmalarımızı tamamladık. Bugün dünyada organik çay üreten ülkeler ve üretilen miktar çok sınırlı. Dünyada 3 milyon 600 bin ton civarında kuru çay üretilmesine rağmen sadece 5-10 bin ton civarında organik çay üretiliyor. Bu da oldukça  sınırlı olduğunu gösteriyor. Ama organik çaya talep her geçen gün artıyor. Bölgemizin organik çay alanında diğer ülkelere göre iklim, toprak yapısı, hastalık bakımından pek çok avantajı var. Bunları değerlendirerek, hem ülkemiz için hem de ihraç etmek amacıyla organik çay piyasaya sunma çalışmasında son aşamaya geldik.''
          
  Paket tasarım çalışmaların da tamamladıklarını ifade eden Yüce, ''Organik Rize Çayı' ve 'Organik Hemşin Çayı' adlarını verdiğimiz iki ayrı paket yapımı ile ilgili ilgili ihaleyi yaptık. Bu ay sonunda organik çayımızı piyasaya sunmayı planlıyoruz. Ayrıca bir de teneke kutu olarak piyasaya sunacağız'' dedi.

  Organik çayın, önce başkent Ankara'da bugün başlayacak ''Rize Turizm Tanıtım ve Çay Günleri''nde vatandaşların beğenisine sunulacağını kaydeden Yüce, ''Vatandaşlarımız ilk olarak organik çayı burada tadabilirler. Daha sonra da ülke geneline dağıtımını yapacağız. Paket organik çayı bu ayın sonunda, tekene organik çayı da gelecek ayın ortalarında vatandaşlarımızın beğenisine sunacağız'' diye konuştu.İlerleyen yıllarda hayalinin ülkede sadece belirli havzada değil, tüm çaylık alanlarda organik tarım yapılması olduğunu dile getiren Yüce, ''Bölgemizin yapısı buna müsait. Dünyada da buna talep var. Bu talebi karşılayabilmek için çalışmalıyız. Türk çayının dünyada organik çay olarak takdim edilmesini istiyoruz. Türk çayı dendiğinde organik çayın akla gelmesini istiyoruz'' diye konuştu.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu