YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2007

Kuraklık afet sayılmıyor!

 • Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'nin afet saymadığı kuraklığa karşı önlem almadığını belirterek, "Risk yönetimi uygulansaydı, yılın başından itibaren su daha programlı kullanılabilirdi" diye konuştu    

  13 Ağustos 2007 - Milliyet

  Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'nin afet saymadığı kuraklığa karşı önlem almadığını belirterek, "Risk yönetimi uygulansaydı, yılın başından itibaren su daha programlı kullanılabilirdi" diye konuştu

   
  ÖNAY YILMAZ İstanbul

  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'nin göz göre göre gelen kuraklığa karşı önlem almadığını belirterek, "Kuraklık dünyadaki 31 doğal afet arasında en tehlikelisi, ama Türkiye'de kuraklık afetler arasında bile yer almıyor" dedi.
  Kuraklığa karşı Türkiye'nin alması gereken 10 önlem olduğunu kaydeden Kadıoğlu, yapay yağışın da çözüm olmadığını vurguladı.


  Risk yönetimi gerekli
  Türkiye'nin kriz yönetiminden risk yönetimine geçmesi gerektiğini anlatan Kadıoğlu, "Eğer risk yönetimi uygulansaydı, yılın başından itibaren su daha programlı kullanılabilirdi. Ama bu politik nedenlerle göz ardı edildi" dedi. Kadıoğlu, şöyle konuştu:
  "Türkiye yarı kurak bir iklime sahip. Bu yarı kuraklığın üzerine bir de kuraklık yaşıyoruz. Onun yanında su stresi problemi var. Yüksek nüfus ve sanayi su olmayan yerde toplanmış. Bu da aşırı talep yaratıyor.
  İstanbul'dan sanayinin çıkarılması ve geriye göçün teşvik edilmesi lazım. Sanayi mi, kültür mü, ticaret mi, nasıl bir şehir olacağına karar verilmesi lazım. Azalan yağışlardan su elde edebilmemiz için su havzalarına çok ihtiyacımız var. Havzalardan bir çakıl taşının dahi verilmemesi gerekiyor.
  Kuraklık Türkiye'de afet sayılmıyor. En büyük afet de bu yaklaşım. Türkiye'nin 7269 sayılı Umumi Afetler Kanunu'nda kuraklığın adı bile geçmiyor. '6 afet ve diğerleri' deniyor. Yani kuraklık diğerleri' arasında. Kuraklıkla ilgili olarak hiçbir istatistik ve çalışma yok. Bir numaralı afet olmasına rağmen kuraklık afetten sayılmıyor.


  El Nino benzerliği var
  Şimdi Afet İşleri bunun farkına vardı, değişiklik yapmaya çalışıyor. 31 doğal afet var dünya üzerinde, bunun 28 tanesi meteoroloji, yani havayla ilgili; ama Afet İşleri'nde sadece yer bilimciler ve inşaatçılar var.
  "1989-90'da İstanbul'da yine kuraklık yaşanmıştı. 2007 ile tek benzer yanı, ikisinin de El Nino yılı olması. El Nino, dünya ortalama sıcaklıklarını artırırken, yağış getiren fırtınaların yörüngelerini de değiştiriyor. Avrupa'da sel, yağış var; ama Türkiye'de yok. Çünkü yağış getiren sistemler kuzeyden aşağıya, güneye inmedi geçen kış.
  Yazın kuzeye çekilirler, ama kışın güneye inmeleri gerekirdi. Yüksek basınç merkezleri bunları bloke etti. O yüzden kuraklık yaşıyoruz."

   

  Yağışlar 6 ay normal olacak

  Kadıoğlu, 6 aylık iklim tahminlerinde, Türkiye'de yağışların mevsim normallerinde gözüktüğünü belirterek, "Ama tahminler bir yandan yağışları mevsim normallerinde gösterirken, hava sıcaklıklarını da mevsim normallerinin üzerinde gösteriyor. Yani yağışlar mevsim normallerinde, hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde olduğu zaman şu anlama geliyor; daha az kar yağışı, daha çok yağmur" dedi.


  Kuraklıkla mücadelenin 10 yolu

  1) 1 Ekim'de bir su bütçesi hazırlanmalı
  2) Yerel yönetimlerde kuraklıkla mücadele planları yapılmalı
  3) Su havzaları korunmalı
  4) Şehirler su kapasitesine göre planlanmalı
  5) Su şebekelerinden ve barajlardan su kaybı önlenmeli
  6) Sanayide kullanılan suyun tekrar kullanılabilmesi için arıtma tesisleri kurulmalı
  7) İşyerlerinde ve evlerde suyun yanlış kullanımının önüne geçilmeli
  8) Tarımsal sulama konusuna eğilmeli. Tarımda tatlı suyun kullanım oranı yüzde 70. Tarımda yüzde 20'lik bir tasarruf yapılsa kentlerin tüm kullandığı sulara eşit bir su elde edilebiliyor. Tarımsal sulamada doğru teknoloji teşvik edilmeli.
  9) Suyun nasıl kullanılacağına dair su çerçeve yasası çıkarılmalı
  10) Su, hava ve iklim politikaları tek elden düzenlenmeli


  http://www.milliyet.com.tr/2007/08/13/yasam/axyas01.html    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu