YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 09 Nisan 2010

Sarıyer'de Organik Tarım

 • 08.04.2010 NTVMSNBC

  İstanbul'un yanıbaşında Zekeriyaköy'de organik tarım denemeleri yapılıyor...

  Sarıyer Belediyesi tarafından başlatılan çalışmayı İzmir ETO (Ekolojik Tarım Organizasyon Derneği) ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Bahçe Bitkileri  Bölümü hocaları da destekliyorlar.

  Zekeriyaköy'de, villaların arasındaki 4 dekarlık bir alan organik tarım için ayrıldı.

  İlk deneme ekimlerinde özellikle çevre köylerdeki kadınların görev alması hedeflendi. Bu sayede kadınlar için de bir iş alanı açıldı.

  Projenin hedefi organik tarım konusunda bölgede bir kamuoyu yaratabilmek. Projenin hedefi ise Sarıyer'in uygun yerlerinde organik tarım pazarları  kurmak.

  Sarıyer Belediyesi'nde peyzaj mimarı olarak görev yapan Hatice İncebüyükgöz anlatıyor: "Günümüzde büyük ölçüde doğal yaşamdan kopuş var. Sağlıklı yaşayamama sonucunda hastalıklar geliyor. Bir tarafından başlamak gerekiyordu. Organik tarımla başladık. 1 yıl önce çalışmaya başladık. İlk olarak uygun bir arazi belirledik. Çünkü yer seçimi çok önemli organik tarımda. Organik olabilmesi için çeşitli kriterler var. 12 dönüm alanın 4 dönümünde başladık. Marul, brokoli, roka, kırmızı lahana ile başladık. İlk ürünleri de aldık. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Telefonlarla arıyorlar. Organik tarım yapmak isteyenler de ürün almak isteyenler de bizi arıyorlar. Giderek yaygınlaşmasını umut ediyoruz. Bir amacımız da okul öğrencilerine bilgi vermek istiyoruz. Öğrencileri gruplar halinde tarlamıza götürüp uygulamaları anlatmak istiyoruz. Günümüzde çocuklar sosyal faaliyet olarak alış veriş merkezlerine gidiyorlar. O nedenle bu onlar için önemli ve değişik bir aktivite. Bu arada projede kadınlar çok önemli bir noktada. Onlar için de iş alanı açılmış oldu. Şu anda 10 kadın çalışıyor projede."

  Projenin hedeflerinden biri de bölgede "mahalle bahçeleri" kurabilmek. Bu sayede bölge insanı bahçelerde kendi meyve sebzesini yetiştirebilecek.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu