YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2007

Küresel kuş koruma operasyonu

 • BirdLife International isimli kurumun başlattığı dünyanın en geniş çaplı kuş koruma programı, iddialı amacıyla gelecek hafta başlıyor   


  13/08/2007 - Radikal

  LONDRA - BirdLife International isimli kurumun başlattığı dünyanın en geniş çaplı kuş koruma programı, iddialı amacıyla gelecek hafta başlıyor: Dünyanın tehdit altında bulunan kuş türlerinin tamamını yok olmaktan kurtarmak. Bilim insanlarına göre tehlikedeki kuş türlerinin sayısı iyimser tahminle 189 ve bunların tamamı önlem alınmazsa 10 yılda yok olabilir.
  Kuş türlerinin yok oluş hızı, dünya tarihinin en yüksek düzeyine ulaştı. İnsan müdahalesi olmadan doğal yokoluş oranı her yüz yılda bir kuşken, son 30 yılda yirmibir, 2000'den bu yanaysa üç kuş çeşidi yok oldu.


  Kuşlar 'evlatlık' verilecek
  Tehdit altındaki türler arasında altı baykuş, üç albatros, on altı dua kuşu, on sinekkuşu, on yedi papağan, dört ağaçkakan, altı ördek ve penguenler gibi farklı türler var. Bilimsel ve koruma çalışmalarıyla dünyadaki kuş organizasyonlarının 'Birleşmiş Milletler'i olarak anılan BirdLife International, kampanyayı gelecek haftaki Birdfair festivaliyle başlatacak.
  Birdfair dört özel türe odaklanıyor: Dünyanın en nadir toy kuşlarından biri olan 'Bengal florikeni', Brezilya'da sahil şeridinde 10 kilometrekarelik alandaki 'Restinga antwren', Meksika'daki 'Sarıboğaz Belding' ve 'Djibouti frankolini'.
  Her kuş türü için 'tür gardiyanı' denilen yerel görevli BirdLife ile ortak çalışacak. Her türe onu 'evlat edinecek' ve fon sağlayacak birer 'tür destekleyici' şirket seçilecek. Bireysel bağışların da kabul edileceği projenin tüm türleri kurtarması için beş yılda 19 milyon pound (49.7 milyon YTL) değerinde fon toplanması gerekiyor. (Independent)

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=229752&tarih=13/08/2007    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu