YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2007

Dünyanın su sorunu İsveç’te masaya yatırılıyor

 • 18 Ağustos’a kadar devam edecek Dünya Su Haftası’nda, Ankara ve İstanbul’daki su sıkıntısının nedenleri üzerinde durulması da bekleniyor.

  13 Ağustos 2007 - NTVMSNBC

  18 Ağustos’a kadar devam edecek Dünya Su Haftası’nda, Ankara ve İstanbul’daki su sıkıntısının nedenleri üzerinde durulması da bekleniyor.

  STOCKHOLM - Su sorununa çözüm bulmak ve acil eylem planları oluşturmak için uluslararası kuruluşlar, bilim adamları ve çevre örgütleri İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldi. 

  Etkinlik kapsamında düzenlenecek toplantılara, yüzün üzerindeki ülkeden politikacılar, araştırmacılar, bilim insanları, sivil örgüt temsilcileri ve uzmanlar katılacak.

  Su politikalarında değişim, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın su kaynaklarına etkisi, su yatırımlarının öncelik kazanması ve bölgesel çapta su sorunlarının tartışıldığı seminerler ve etkinlikler 18 Ağustos’a kadar sürecek.

  Toplantıda Ankara ve İstanbul’da başgösteren su sorununun nedenleri üzerinde de durulması bekleniyor.

  Türkiye’yi özel olarak ilgilendiren oturumlardan biri de Ortadoğu’da sınır aşan sular. Etkinliklere Devlet Su İşleri, Ankara Üniversitesi ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’ndan birer temsici katılıyor.

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının geçen yıl yayımladığı, “Kıtlığın Ötesinde: Güç Dengesizliği, Yoksulluk ve Küresel Su Krizi” başlıklı insani gelişme raporu, 60’lı yıllardan beri uzmanların uyardığı gibi nüfus artışı ve iklim değişikliğiyle birlikte büyük bir su krizinin eşiğinde olduğumuz gerçeğini gözler önüne sermişti.

  Dünya üzerinde 1,1 milyar kişinin su kaynaklarının sağlıksız olduğunun vurgulandığı raporda, yoksulların bir kova içme suyu bulabilmek için en yakın temiz su kaynağına kilometrelerce yürüyerek ulaşabildikleri, ya da kirli suları içmek zorunda kaldıkları kaydedilmişti.

  2006 İnsani Gelişme Raporu, hükümetlerin tüm insanlara düşük maliyetle temiz suya ulaşma hakkı kazandıran yasal düzenlemeler yapmasını, su ve temizlik krizini çözmek için güvenilir plan ve stratejiler geliştirmesini ve sorunu çözecek Küresel Eylem Planı’na olan ihtiyacı vurguluyordu.

  Dünya Su Haftası etkinlikleri de, bu kapsam içindeki sorunların çözümü ve karmaşa dolu bir geleceğe hazır olmak için yapılması gerekenlerin tartışılacağı bir platform olacak. Seminerler ve toplantıların genel amacı ise sürdürülebilir yapıcı yönetim politikalarına ışık tutmak olarak belirleniyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/417086.asp    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu