YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2007

Uzmanlar: Kötü politikalar yüzünden susuzuz

 • Dünya Su Haftası’nda bir araya gelen 90 ülkeden 2000 uzman, dünyanın suyunu masaya yatırdı. Zirveye katılan WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı üyesi Buket Dıvrak, toplantılarda susuzluğun gerçek nedenlerinin tartışıldığını söyledi.

  14 Ağustos 2007 - NTVMSNBC

  Dünya Su Haftası’nda bir araya gelen 90 ülkeden 2000 uzman, dünyanın suyunu masaya yatırdı. Zirveye katılan WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı üyesi Buket Dıvrak, toplantılarda susuzluğun gerçek nedenlerinin tartışıldığını söyledi.

  İSTANBUL - Bu yıl 17’ncisi yapılan Dünya Su Haftası’nın temel konusu iklim değişikliği ve temiz suya erişimdi. İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan zirvenin açılış konferansına su kaynaklarının nasıl kullanılacağı konusu damgasını vurdu. Zirveye katılan WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Su Kaynakları Program Müdürü Buket Dıvrak, tartışılan konuları NTVMSNBC’ye anlattı. Bu konulardan bazı başlıklar şöyle: 

  KURAKLIK VE SELLE MÜCADALE
  Zirveye katılan uzmanlar kuraklık ve selle mücadele üzerinde durdular. Özellikle az gelişmiş ülkelerde yoksul kesimin sağlıklı suya erişememesi ve bunun çözümü için hangi ölçekte nasıl bir planlama yapmak gerektiğini masaya yatırdılar.

  DOĞRU SU YÖNETİMİ POLİTİKALARI
  Bu gibi toplantıların amacı, karar vericilere bazı açılımlar sunabilmek ve mesaj verebilmektir. Zirvedeki en önemli mesajlar, temiz suya erişim için yeni teknolojiler geliştirilmesi, su yönetim politikalarının bütün sektörleri içine alması ve ‘sınıraşan sular’ konusunda ülkelerarası işbirliği yapılması oldu. Ayrıca altyapı, sosyal planlama ve bazı yeni kuruluşların yardımı gibi konular da konuşuldu.

  Toplantılara katılan bilim adamları, dünyadaki sorunun suyun miktarından çok, yönetimiyle ilgili olduğu görüşünde birleşiyor. 17 yıldır su konusu tartışılıyor. Su tarımdan enerjiye, sanayiden turizme birçok sektörü doğrudan etkiliyor. Ülkeler ve kıtalar bazında farklılık gösterse de aslında her ülkelerin ortak derdi, su kaynaklarının doğru kullanılamaması. Afrika gibi ülkeleri ayrı tutmak gerek tabii.

  TEMİZ SU İÇEMEYEN İNSAN SAYISINI AZALTMA
  Bugünkü rakamlara göre, dünyada 1.6 milyar insan yeterli miktarda ve sağlıklı su içemiyor. 2015 yılına kadar sağlıksız koşullarda su tüketen insan sayısının yarı yarıya azaltılması hedefleniyor. Bu hedef yoksullukla ve az gelişmişlikle mücadele açısından da önem taşıyor. Çünkü hiçbir yatırımcı suyun kalitesinin kötü, miktarının az olduğu yerlere yatırım yapmak istemiyor. Bölgeye yatırım gitmeyince kalkınma da olmuyor ve bu bölgelerin insaları ebedi bir yoksulluğa mahkum oluyor.

  VE TÜRKİYE’NİN DURUMU
  2009 Dünya Su Forumu Türkiye’de yapılacağı için bu sene ülkemizden katılım bir hayli fazla. Dün Türkiye’yle ilgili özel bir oturum yapıldı ve taslak bir çizelgeyle İstanbul tanıtıldı. Türkiye’nin Akdeniz havzasındaki bir ülke olarak özellikle iklim değişikliğinden çok etkilendiği anlatıldı ve Ankara’daki su kesintileri nedeniyle basında çıkan haberlerden söz edildi.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/417154.asp
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu