YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2007

Dünyanın 7 çevre lideri aranıyor

 • Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nca (UNEP), “Dünya Şampiyonları” adıyla düzenlenen çevre ödülleri yarışması kapsamında, 2008 yılı için bu yıl öne çıkan, 7 çevre lideri belirlenecek.    

  15 Ağustos 2007 - NTVMSNBC

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nca (UNEP), “Dünya Şampiyonları” adıyla düzenlenen çevre ödülleri yarışması kapsamında, 2008 yılı için bu yıl öne çıkan, 7 çevre lideri belirlenecek.
   
  ANKARA - BM Çevre Programının resmi internet sitesi, www.unep.org 'den derlediği bilgiye göre, çevre politikalarının, hükümetler, sivil toplum örgütleri ve özel girişimcilerin ortak çabalarıyla oluştuğu hatırlatılarak, bu konuda vatandaşların uzun vadeli sorumluluklarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 

  İlk kez 2004 yılında gerçekleşen, bu yıl da “2008 Şampiyonunu Aday Gösterin” sloganıyla düzenlenen yarışmanın, çevresel bilinci özendirmesi nedeniyle para ödülü içermediği bildirildi.

  “UNEP, küresel veya bölgesel bazda, çevrenin sürdürülebilir yönetimi ve korunmasına ilişkin katkı sağlayan bireyler veya grupları çağırıyor” denilen internet sitesinde, seçilme kriterleri şu şekilde belirlendi:
  “Her şampiyonun, liderlik, bakış açısı ve yaratıcılık yönünden politik bir etkisi bulunmalı. Kişiler, kendilerini, örgütlerini veya bir başka grubu aday gösterebilirler. Her aday gösterme, adayın çalışmalarını yakından takip eden ve aynı ülkeden olması gerekmeyen, 3 kişinin birer referans mektubuyla desteklenmelidir. Gazete kupürü, takdirname belgesi ve fotoğraflar da bu mektuplara eklenebilir. Ancak kitap, görüntü ve benzerlerinin gönderilmemesi tercih sebebidir.”

  Adayların, UNEP’in bölgesel bürolarından sonra üst düzey UNEP yetkililerince değerlendirileceği ifade edilirken, son başvuru tarihinin, 15 Eylül Cumartesi olduğu bildirildi.

  Ödüller Nisan ayında Singapur’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

  BU YILIN LİDERLERİ
  BM Çevre Programı, kimyasal güvenlik, sürdürülebilir atık yönetimi, spor sahalarını yeşillendirme, çöller ve yağmur ormanlarının korunması ve küresel iklim gibi konularda başarı gösteren, bu yılın 7 çevre liderini, 1 Şubatta şöyle duyurmuştu:
   Şerif Rahmani (Afrika): Cezayir’de çevre yasasını yürürlüğe koydurdu ve çölleşme konusuna dikkat çekti.
   Elisea ‘Bebet’ Gillera Gozun (Asya ve Pasifik): İş adamları, sivil toplum örgütleri ve siyasi karar vericilerin desteğini alarak, çevre konusunu, ülkesi Filipinler’in gündemine aldı.
   Viveka Bohn (Avrupa): İsveç’te kimyasal güvenlik konusunda küresel çaba harcayıp, çoklu müzakerelerde önemli bir rol oynadı.
   Marina Silva (Latin Amerika ve Karayipler): Brezilyalı çevreci, Amazon’daki yağmur ormanlarının korunması için savaş verdi.
   Al Gore (Kuzey Amerika): Sera gazı emisyonları konusunda ülkesi ABD’yi ve tüm dünyayı eğitti.
   Prens Hassan Bin Talal (Batı Asya): Memleketi Ürdün’de çevrenin, sınır aşan işbirliğiyle korunması konusunda çalıştı.
   Jacques Rogge ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi de spor ve çevre konusundaki katkılarından dolayı UNEP Özel Ödülü’ne layık görüldü.

    
  http://www.ntvmsnbc.com/news/417123.asp
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu