YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2007

Avustralya’da susuzluk önlemleri

 • Avustralya Su İşleri Kurumu, neredeyse tüm şehirlerin yönetimlerini yeni su kaynakları bulmaları yönünde uyardı.

  15 Ağustos 2007 - NTVMSNBC

  Avustralya Su İşleri Kurumu, neredeyse tüm şehirlerin yönetimlerini yeni su kaynakları bulmaları yönünde uyardı.

  CANBERRA - Gelecek 10 yıl içinde kuraklık, iklim değişikliği ve hızla artan nüfus yüzünden Avustralya’da mevcut su kaynakları tükenecek ve yeni su kaynaklarının bulunması kaçınılmaz hale gelecek. 
  Haberin devamı 

  Avustralya Su İşleri Kurumu’nun raporuna göre, bu soruna çözüm olarak deniz suyunun içme suyuna dönüştürülmesi ya da suyun arıtılarak tekrar kullanılması öneriliyor.

  Kurum yetkilisi Ross Young, yeni yer altı kaynakları maliyetinin 30 milyon Avustralya Dolarını bulacağını, bununla beraber tüketicilere yansıyacak maliyetin artacağını söyledi.

  Young, “Yağış miktarındaki azalma ve ortaya çıkan kuraklık Avustralya’yı tehdit ediyor. Bu durum, şu andaki mevcut kaynakların korunması için çok ciddi bütçeler ayrılması gerektiğini gösteriyor” dedi.

  Avustralya’da son birkaç yıldır su kullanımına getirilen kısıtlama toplum tarafından benimsendi ve suyun en tasarruflu şekilde kullanımı sağlandı.

  Avustralya’da içme suyu havzalarındaki yağış miktarı yüzde 80 oranında azaldı. Brisbane kentinin doğu kıyısındaki evlere arıtılmış su verilirken, Perth kentinin batı yakasındaysa deniz suyunu içme suyuna dönüştüren ilk tesis açıldı.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/417345.asp

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu