YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2007

İki büyük çevre sorununa iki somut hamle

 • Beyşehir Gölü'nde sulama sınırlandı, Başkentte okullara susuz pisuvar..

  15/08/2007 - Radikal

  Beyşehir Gölü'nde sulama sınırlandı
  KONYA - Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir için sonunda adım atılıyor. Konya İl Genel Meclisi, su seviyesi azalan ve kirlenen göl için 16 maddelik bir metni kabul etti. Öncelikle her yıl tarımsal sulama amaçlı olarak gölden çekilen 450 milyon metreküp su azaltılacak. Tasarruflu sulama sistemleri için çiftçiye teşvik sağlanacağını belirten Beyşehir Gölü Araştırma Komisyonu Başkanı İzzet Taşçı, "Çiftçiyi hiçbir şekilde mağdur etmeden, çekilen su miktarını yüzde 90 azaltabiliriz" dedi.
  Göl eşik kotu, 1123 metre olarak kabul edilecek. Bu kotun altından su çekilemeyecek. Bölgeye suya daha az ihtiyaç duyan bitkilerin ekilmesi teşvik edilecek. (aa)

  Başkentte okullara susuz pisuvar
  ANKARA - Başkentte ana boruların patlamasıyla çığrından çıkan su kesintileri konusunda gözler Büyükşehir Belediyesi'nde. Yeniden programlı su kesintisi yapıp yapmamak için henüz karar veremeyen belediye bu arada bir dizi önlem alıyor: Belediye okullara ücretsiz olarak susuz pisuvar, fotoselli musluk, sıvı sabun yerine köpük üretme aparatı dağıtacak. Fotoselli musluk başları piyasada 200-500 YTL arasında satılıyor, su yerine az miktarda jelle temizlenen ve yılda 150 ton su tasarrufu sağlayan pisuvarların fiyatıysa 1000 YTL. ASKİ de kente Kızılırmak'tan su getirilene kadar, Ankara'daki bütün park ve bahçelerin aboneliğini iptal edecek. (anka)

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=229947
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu