YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2007

Buzullarda 10 yılda 50 metrelik küçülme

 • Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ali Fuat Doğu, Türkiye'deki buzullarda son 10 yılda ortalama 50 metrelik küçülmenin tespit edildiğini belirtti.    

  17 Ağustos, 2007 CNNTURK

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ali Fuat Doğu, Türkiye'deki buzullarda son 10 yılda ortalama 50 metrelik küçülmenin tespit edildiğini belirtti.

  Türkiye'de buzul jeomorfolojisi üzerine araştırma yapan bilimadamı Prof. Dr. Doğu, Anadolu'da, Ağrı Dağı başta olmak üzere Cilo, Süphan, Kaçkar, Erciyes, Toros ve Doğu Karadeniz dağlarının yüksek kesimlerindeki buzulların jeolojik dönemin son periyodunda aynı tarihlerde oluştuğunu söyledi.
   
  Buzullara, 10-20 bin yıl gibi kısa tarihler vermenin doğru olmayacağını belirten Doğu, buzulların yüz binlerce yıldır varlığını koruyan, buzul dönemlerinde büyüyen, sıcak dönemlerde küçülen ve özellikle global ısınma açısından büyük önem taşıyan su kaynakları olduğunu anlattı.
   
  Buzulların erimesinin yeni bir gelişme olmadığını belirten Prof. Dr. Doğu, "Yaptığımız araştırmalarda Türkiye'deki buzullarda son 10 yılda ortalama 50 metrelik küçülme tespit edildi" dedi.
   
  Avrupa ve Asyalı bilimadamlarının yaptığı çalışmalarda, Alp-Himalaya dağ kuşağındaki buzullarda son 50 yılda ortalama 100 metrelik bir küçülmenin tespit edildiğini dile getiren Doğu, 10 yıldaki gerilemenin son 50 yıldakini 2'ye katlayan bir hıza ulaştığını açıkladı.
   
  Doğu, buzullardaki hızlı erimenin atmosferdeki ortalama sıcaklık değerlerinin yükselmesiyle ilişkili olduğuna değindi:

  "Buzulların erimesi yeni bir kavram değil, ancak son 10 yıldaki erimehızının artması endişe verici boyuttadır. Yeryüzünde yıllık ortalamasıcaklıkta bir derece yükselme olması, tüm dünya buzullarında çok ciddierimelere neden olur. Bilim adamları, günümüzde de dünyanın ortalamasıcaklığının yükselmeye doğru gittiğini söylüyor.
   
  Ortalama sıcaklığabağlı olarak buzullardaki erime önümüzdeki 50 yıl süresince aynı hızladevam ederse ciddi boyutta endişe etmemiz gerekiyor. Fakat bu endişe, sansasyonel haber veya halkı paniğe sokmak şeklinde algılanmamalıdır."

  http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BILIM/KURESEL_ISINMA/haber_detay.asp?PID=1600&haberID=384866

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu