YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2010

Çaresiz Yunustan, İntihar Girişimi

 • 15.07.2010 Cumhuriyet

  Japonya'da bulunan bir akvaryumda gösteri sırasında yunuslardan biri intihar girişiminde bulundu. Yetkililer bu girişimi "yanlışlıkla atladı" diye savuşturdu.

  Japonya'nın güneyinde bulunan Okinawa Churaumi Akvaryumu'ndaki gösteri sırasında dışarı atlayan yunus 'Kuru', izleyenleri şaşkınlığa uğrattı.

  NTV'nin haberine göre, yunus havuzdan dışarı atlayınca telaşa kapılan çalışanlar, hayvanı tekrar suya sokmaya çalışırken diğer yunuslar da havuzun Kuru’nun düştüğü kenarına toplandı.

  O sırada eğlence parkında çekim yapan, yunusları özgürleştirme çalışmalarıyla tanınan "Flipper" dizisinin eski eğitmeni Ric O’Barry bu görüntülerin esaret altındaki hayvanların çektiği acıyı gösterdiğini söyledi. O’Barry, "Hayatına son vermek istedi, bir insan kendini neden bir binadan aşağıya atsın ki" diye konuştu.

  Yanlışlıkla atladı

  Yunusun intihara teşebbüs etmiş olduğu düşünülürken park yöneticilerinden Hidesi Teruya, Kuru’nun oynarken yanlışlıkla dışarı atladığını belirtti. Teruya, Kuru’nun sadece kafasında ve yüzgecinde birkaç küçük çizik olduğunu ama iştahının yerinde olduğunu iddia etti.

  Hassas hayvanlar oldukları bilinen yunuslar, açık denizlerden alınarak havuzlara kapatılıyor ve herkesin eğlence kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak neşeli gözüken yunusların durumlarından memnun olduğunu söylemek mümkün değil.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu