YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2010

Dünyayı Kurtaracak "Kurs"

 • 01.10.2010 NTVMSNBC

  Yaşarken dünyamızı kirletmemek mümkün mü, susuzluğa, kıtlığa çare bulunabilir mi? Bu sorulara "evet" yanıtını verenler "permakültür" kursunda buluşuyorlar...

  İhtiyaçlarımızı karşılarken doğal sistemlerin bozulması, kıtlıkların, susuzluğun baş göstermesi, ormanların, verimli toprakların kaybedilmesi… Kaçınılmaz bir sonuç mudur, yoksa bir yandan gıda, barınak, eğitim, tatmin edici iş ve keyifli insan ilişkileri gibi gereksinimlerimizi temin ederek sağlıklı bir şekilde dünya üzerindeki var oluşumuzu sürdürürken bir yandan da bütün yaşam sistemlerinin, canlı cansız bütün varlıkların devamı ve çoğalması için gerekli koşulların sağlanması mümkün müdür?

  Bunun için hemen, bulunduğumuz yerden başlayarak yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

  1970'li yıllarda tam da bu ve bunlara benzer soruları dert edinip cevaplar arayan Avustralyalı Bill Mollison uzun uzun doğayı, canlıları ve daha sonra da insanları ve modern toplumu gözlemleyerek o zamanlar tez danışmanı olduğu lisansüstü öğrencisi David Holmgren'in de desteğiyle çok özel bir tarımsal sistem çerçevesi geliştirdi... Bu sisteme permakültür (permaculture - permanent agriculture, permanent culture - kalıcı/sürekli/daimi tarım, kalıcı/sürekli/daimi kültür) adını verdi. Bu çok özel sistem, ağaçlar, çalılar, otlar (sebze ve yabani otlar), mantarlar ve kök bitkilerini içeren çeşitli ürünlü ve çok yıllık türlerin baskın olduğu bir bitkilendirmeden oluşuyordu...

  Permakültür ilkeleri ve türce zengin bir bahçe yaratma üzerinde uzun süreler çalışan ikilinin bu emekleri 1978 yılında "Permaculture One" adlı kitabın yayınlanmasıyla sonuçlandı. Takip eden dönemlerde Bill Mollison permakültürün kapsamını genişleterek toprak erişimi, iş girişimi yapılanmaları ve bölgesel özfinansman stratejilerini de içeren uygun hukuki ve finansal stratejileri de kapsamına aldı.

  İşte, permakültürün isim babası, faaliyette olan en eski permakültür kurumu olan Permakültür Enstitüsü’nün kurucusu Bill Mollison ve onun yetiştirdiği ve Geoff Lawton 72 saatlik Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC – Permaculture Design Certificate) kursu vermek üzere İstanbul’a geliyorlar.

  Kurs, 21 Kasım – 4 Aralık 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu