YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Eylül 2007

100 bin ağaçlı 'çam dede'

 • Nâzım Hikmet'in, '70 yaşına gelsen de zeytin ağacı dik/ Ama çocuklarına miras bırakmak için değil, onun keyfini tadını çıkarmak için dik' mısralarından etkilenen 71 yaşındaki Faruk Akçam, meşe, mavi selvi ve fıstık çamından sonra şimdi de zeytin dikiyor.     

  04/09/2007 Radikal

  İZMİR - Nâzım Hikmet'in, '70 yaşına gelsen de zeytin ağacı dik/ Ama çocuklarına miras bırakmak için değil, onun keyfini tadını çıkarmak için dik' mısralarından etkilenen 71 yaşındaki Faruk Akçam, meşe, mavi selvi ve fıstık çamından sonra şimdi de zeytin dikiyor. Akçam'ın 15 yıl önce yerleştiği Çeşme'de diktiği ağaç sayısı 100 bine yaklaştı.
  Alaçatı'daki Begonvil Otel'in de sahibi olan Akçam, 'Çam dede' diye tanınıyor. Çam dede, emeklilikte oyalanacak bir şeyler aramış:
  "Çeşme'de evimin bahçesine çiçekler dikiyordum. Bir gün çiçekçide 100 fıstık çamı gördüm. Hepsini aldım. Evin önünden İzmir'e doğru dikmeye başladım. Dikiş, o dikiş. Çamları önce traktörle suluyordum ama yetersiz kalınca kendim gibi yaşlı bir tanker satın aldım. Ama 15 yılda ne dikim, ne sulama konusunda biri yardımcı olmadı, takdir eden de olmadı."
  Ağaçları parayla aldığı suyla hayatta tutan çam dedenin hayali, İzmir'de havaalanından çıkıp otoyola giren yabancıların Çeşme'ye kadar orman içinde yol almaları.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=231939    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu