YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2010

"Sirklere gitmeyin"

 • 03 Aralık 2010 ntvmsnbc.com

  Yeryüzüne Özgürlük Derneği, sirkleri boykota çağırıyor...

  Dernekten yapılan açıklama ise şöyle:

  9 Eylül'den bu yana İstanbul'da, Medrano Sirki'nin gösterimleri sürerken Yeryüzüne Özgürlük Derneği, insanlara sirk gerçeğini anlatarak bir çağrıda bulundu: SİRKLERE GİTMEYİN!

  Sirklerin, hayvanlar için birer işkence merkezi olduğunun altını çizen Yeryüzüne Özgürlük Derneği, sirklerde kullanılan hayvanların vahşi doğadan koparılarak hapsedildiğini, insanların eğlendirilmesi için akılalmaz işkencelerle, dayakla, açlıkla terbiye edilerek zorla sahneye çıkarıldığını belirtti.
  Yeryüzüne Özgürlük Derneği, sirklerde kullanılan hayvanların eğitim sürecini şöyle anlattı: "Hayvanlar, doğal yaşam ortamlarına kıyasla binlerce kat dar alanlarda, asla istedikleri gibi hareket edemeyecekleri kafeslerde tutuluyor. Doğalarına hiçbir şekilde uymayan bir ortamda, çok kısıtlı temel gereksinimleri sağlanarak sadece yaşamalarına izin veriliyor. İstenildiği gibi eğitilebilmeleri için aç bırakılıyorlar; bir parça fıstık ya da meyve için öğrendikleri hareketleri daha kolay; seyirci önünde zorluk çıkarmadan yapmaları için. Verilen komutu uygulamamak için direnen ya da hareketleri yapmayı reddeden hayvanlar ise ekstradan dayak ve işkenceyle, açlıkla ve susuzlukla cezalandırılıyor.

  Eğitimlerde çivili sopa, kırbaç, elektroşok çubuğu, kanca gibi işkence aletleri kullanılarak hayvanlara "vahşi" oldukları unutturulmaya çalışılıyor, bu iğrenç sürece ve süresiz tutsaklığa adapte olmaları için son derece acımasız muamelelere maruz bırakılıyorlar. Bir zamanlar tıpkı köle insanlar gibi "mal" statüsünde olan ve üstlerinden para kazanılan bu tutsak hayvanlar, şiddet dolu eğitimleri esnasında bile tıbbî yardımdan yoksun bırakılıyor; çünkü sirklerde kâr daha önemli. Eğitimde, gösteride ve hatta uyurken bile uğradıkları şiddetin, vücutlarında açtığı yaralar basit müdahalelerle geçiştirilerek bir sonraki gösteriye hazırlanıyorlar. Birçok insan, bu "eğlence" dünyasının toz pembe olduğunu düşünerek çocuklarını, arkadaşlarını, eşini, dostunu yanına alıp eğleneceği, heyecanlanacağı, güleceği bir eğlence gösterisine gittiğini zannediyor. Ancak durum böyle değil. Sirklere gitme kararı alan herkesin, ateşle çevrelenmiş bir çemberden atlayan kaplanın, iki ayağı üzerinde dans eden ayının, süslü kıyafetler giydirilmiş ve çeşitli akrobatik hareketlerle kalabalığı eğlendiren köpeklerin bu hareketleri gerçekten yapmayı isteyip istemediği konusunda düşünmesi gerekiyor. İşkenceyle, zulümle devamlılığını sağlayan bir sektörü kim gerçekten desteklemek isteyebilir? Bu ticarethaneler, aslında eğlenceyi değil, zulmü ve işkenceyi pazarlıyor. Bu yüzden bu zalim sektöre destek olmayın, sirklere gitmeyin.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu