YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2010

Kuşlar için

 • 20 Aralık 2010 ntvmsnbc

  Artvin'de, kuşların daha doğal ortamlarda barınma ve üremelerini sağlamak isteyen biyolog, kuruttuğu su kabaklarını kaşıkla oyarak yaptığı 200 kuş yuvasını ilin değişik yerlerinde
  ormanlara astı.


  Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlarıyla Mücadele Şube Müdürü Yaşar Aksu, özellikle serçe türü küçük kuşların, yırtıcı kuşlara yem, bilinçsiz avcılara ise hedef olabildiğini, ağır
  geçen kış şartlarından daha fazla etkilenen bu türlerin neslinin, tehlikeye girebildiğini söyledi.

  Serçe türü kuşların daha sağlıklı ortamlarda üreyip, nesillerinin devamını sağlamaları amacıyla ilgili kuruluşlar tarafından zaman zaman tahtadan yuvalar yapılıp, ağaçlara yerleştirildiğini ifade eden Aksu, bu sayede kuşların neslin bir ölçüde de olsa korunduğunu, sağlıklı üremelerine, dolayısıyla doğal dengenin korunmasına katkı sağlandığını vurguladı.

  Kurutulmuş su kabağının dayanıklı bir ürün olduğunu, geçmiş yıllarda evlerde kase ya da kepçe olarak kullanıldığını dile getiren Aksu, bundan esinlenerek 2 yıldır doğala daha yakın ve masrafsız olduğu için ağaç yerine su kabağından kuş yuvası yaparak ormanlara astığını belirtti.

  Su kabaklarını kendisinin dikip yetiştirdiğini, daha sonra kuruttuğu kabakların üzerine serçe büyüklüğündeki kuşların sığabileceği genişlikte delik açıp, kaşık yardımıyla kabağın içini boşalttığını anlatan Aksu, ''Deliğin yerini, yağmur ve karın kabağın içine girmeyecek şekilde özenle seçiyorum. Kaygan yüzeyi sayesinde kabağın üzerinde yağmur damlaları ve kar fazlaca birikmiyor. Kabağın
  alt kısmına ise düşük bir ihtimal de olsa içine girebilecek suyun boşalması için
  iki küçük delik açıyorum. Kabağın içini doğala yakın olsun diye biraz pütürlü
  bırakıyorum'' dedi.
         
  ''KABAK YUVA DOĞAYLA DAHA UYUMLU''
          
  Su kabağından yaptığı kuş yuvasının doğayla daha uyumlu olduğunu savunan Aksu, bu yöntemle geçen yıl hazırladığı 100 yuvayı Artvin'nin farklı bölgelerindeki ormanlık alanlara astığını belirtti.

  Yaşar Aksu, hiçbir yerden maddi destek almadan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 100 dolayında su kabağı yetiştirip, kuruttuğunu ve içlerini oyduğunu dile getirerek, ''Bu yuvaların büyük bölümünü mesai arkadaşlarımızın da yardımıyla ormanlarda uygun yerlere astık. Havalar soğudu, kısa süre içinde yuvaların tamamını ağaçlara yerleştirerek, bu yıl 200 dolayında kuşun kışı sıcak yuvada geçirmesini sağlayacağız. Kuşların, yaptığımız su kabağı yuvalarını mesken tuttuğunu görmek bizleri mutlu ediyor'' diye konuştu.

  Su kabağından yapılmış yuvaları daha çok serçe ve baştankara gibi türlerin tercih ettiğini gözlemlediğini dile getiren Aksu, yuvaların içinin diğer kuş yuvalarında olduğu gibi Artvin Orman Bölge Müdürlüğü personeli tarafından yılda bir kez temizlendiğini belirtti.
  Vatandaşlardan kuşlara ve yuvalarına zarar vermemelerini isteyen Aksu, doğayı ve hayvanları korumanın herkesin görevi olduğunu kaydetti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu