YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2011

Denizlerimizde tonlarca atık

 • 27 Ocak 2011 Ntvmsnbc

  Deniz temizliklerinde bir yılda 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık toplandı...

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), DenizTemiz Derneği/TURMEPA ve Özel Çevre Koruma Kurumu işbirliği ile geçen yıl yapılan deniz temizliklerinde 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık topladı. Denizden toplanan atıkların başında sigara izmariti, alkol şişesi, araba lastiği, pet şişe, teneke kutu ve gazete kağıdı gelirken, koltuk değneği, cep telefonu, radyo, televizyon, masa, sandalye, elektrik süpürgesi geliyor.

  TURMEPA yetkililerine göre, ''Türkiye kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak'' amacıyla 1994'te kurulan TURMEPA, kuruluşundan bugüne kadar birçok deniz temizliği etkinliğine imza attı. Kuruluş yıllarında ilk defa Türkiye'yi ''deniz süpürgesi'' ile tanıştıran TURMEPA, deniz yüzeyindeki kirleticileri toplayan bu deniz aracı ile çok sayıda temizlik yaptı. TURMEPA'nın faaliyetleri kapsamında, İstanbul Boğazı, İzmir Körfezi, Göcek ve Çeşme'de deniz temizliği yapıldı. Son yıllarda özel sektör çalışanları, öğrenciler ve gönüllü dalgıçların katılımı ile yapılan kıyı ve dip temizliği etkinliklerinde binlerce kilo çöp, plajlardan ve deniz dibinden toplandı.

  TURMEPA, geçen yıl da denizlerdeki kirliliği önlemek amacıyla hayata geçirdiği projelerin başında Marmaris'te yürütülen katı atık toplama ve Çeşme'de yürütülen sıvı atık toplama faaliyetleri geliyor. Geçen yıl ÇEVKO, TURMEPA ve Özel Çevre Koruma Kurumu işbirliği ile geçen yıl yapılan deniz temizliklerinde 10 bin ton sıvı atık, 255 bin kilogram katı atık topladı. Denizden toplanan atıkların başında sigara izmariti, alkol şişesi, araba lastiği, pet şişe, teneke kutu ve gazete kağıdı gelirken, denizden toplanan diğer atıklardan bazıları ise koltuk değneği, cep telefonu, radyo, televizyon, masa, sandalye ve elektrik süpürgesi oldu.

  Uluslararası Kıyı Temizleme Günü etkinliğinin 2002'den beri koordinatörlüğünü yapan TURMEPA, Kabotaj Bayramı'nda gönüllü dalgıçlar eşliğinde dip temizliği de yapıyor. Deniz temizliğinde çıkan bazı ilginç atıklar, TURMEPA bahçesinde yer alan atık müzesinde sergileniyor.
         
  5 MİLYONU AŞKIN KİŞİ DENİZLER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLDİ
  Bu yıl, eğitim ve koruma projeleri başta olmak üzere faaliyetlerini sürdürmeye ve yeni bölgelere yayılmayı hedefleyen TURMEPA, ''Sınırsız Mavi'' projesi kapsamında daha çok sayıda ilköğretim ve lise öğrencisine ulaşmayı amaçlıyor. Fethiye ve Samsun Kıyı Deniz İnceleme Merkezleri ile deniz suyu kalitesi ölçümlerini de sürdüren TURMEPA, halkı deniz temizliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla eğitimlerini de artırarak devam ettirecek.

  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ilan ettiği denizel koruma alanlarının sayısını arttırmayı amaçlayan TURMEPA, geçen yıl sonunda Özel Koruma Bölgesi ilan edilen Saros'ta da çalışmalara başlayacak.

  TURMEPA tarafından ilköğretim öğrencilerine ve özel sektör çalışanlarına verilen çevre eğitimlerinde 5 milyonu aşkın kişi denizler konusunda bilinçlendirildi.

  TURMEPA tarafından 2007 yılında satışa sunulan çevre dostu temizlik ürünleri fosfat ve formaldehit içermiyor. Doğada yüksek oranda biyolojik çözünürlüğe sahip olan, suda ve toprakta biyolojik birikme yapmayan TURMEPA markalı çevre dostu temizlik ürünleri, kolay durulama olanağıyla su tasarrufu da sağlıyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu