YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2011

"Bu orman kaç sterlin?"

 • 03 Haziran 2011 Ntvmsnbc

  Bir gölün, bir ormanın veya bir parça yeşil alanın maddi değeri nedir? İngiliz hükümeti bu sorunun cevabını bulmak amacıyla bilim adamlarından doğanın sunduğu zenginliklerin maddi değerinin tahmin edilmesini istedi.

  Hükümet tarafından ısmarlanan bu araştırma ve sonuçlarını yorumlayan İngiltere Çevre Bakanı Caroline Spelman, BBC'ye yaptığı açıklamada, ''Şimdiye dek doğanın bize verdiklerini, bize verilen hizmetlerin bir bedeli olduğunu ve eğer onu tahrip edersek bunun bize daha pahalıya mal olacağını düşünmeden aldık''  dedi.

  Birçok ülkenin daha önce ormanlar, göller gibi doğal kaynaklardan bazılarının ekonomik değerini ölçmeye çalıştığını ancak ilk kez bu kadar büyük çaplı bir araştırmanın gerçekleştirildiğini belirten İngiliz bakan, hükümetin gelecekle ilgili kararlarında bu raporu dikkate alacağını kaydetti.

  Araştırmayı yürüten Profesör Bob Watson, özetle ekosistemin insanoğluna sunduğu kaynakların yüzde 30'unun çoktan bozulduğunu ya da bozulmakta olduğunu belirtti.

  2 bin sayfalık bu rapor, İngiltere'de doğanın ekonomik anlamda milyarlarca sterlin tutarındaki gizli değerini günışığına çıkarmaya çalışıyor.

  Rapora göre, polenlenmeyi sağlayan arılar ve diğer böcekler, İngiliz tarımı için yılda 430 milyon sterlin değer yaratırken, ülkenin iç kesimlerindeki rutubetli bölgeler de suyun kalitesi üzerindeki etkisi dolayısıyla 1,5 milyar sterlin tutarında bir değeri temsil ediyor. Yeşil alana sahip bir konutta oturmak, sağlık için yararları gözönünde bulundurulduğunda yılda kişi başına 300 sterlin değer taşıyor.

  Nehirler, göller ve deniz kenarı bir çevrede yaşamaya gelince İngilizler, yılda 1,3 milyar sterlin kazanç sağlıyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu