YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2012

"İklim dostu tarım"

 • 21 Şubat 2012 Ntvmsnbc
  İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı kapsamında tarım sektöründe, bitkisel ve hayvansal üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması öngörülüyor...

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunu üstlendiği ve geçen yıl Mayıs ayında başlatılan İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı çerçevesinde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilgili kuruluşların da katılımı ile eylem taslak planı oluşturdu.

  Plana göre, sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması için seçenekleri belirlemek ve değerlendirmek amacıyla öncelikle sektördeki emisyon kaynakları ve yutak kapasiteleri belirlenecek, buna bağlı olarak maliyetlerin de hesaplanacağı çalışmanın kapasite gelişimi sağlaması da öngörülüyor.

  Bitkisel üretim kaynaklı sera gazı emisyonlarını sınırlamak amacıyla gübre tüketim envanteri hazırlanacak ve analize dayalı gübre kullanımı yaygınlaştırılacak.

  Toprak ve gübre analizi altyapı çalışmalarının güçlendirilmesinin de hedeflendiği çalışmalar sonucunda tarımda enerji kullanımının azalması, daha sağlıklı gıda üretimi, analizlerde etkinliğin arttırılması ve daha sağlıklı gıda üretimi gibi faydalar elde edilecek.

  Çeltik üretim alanlarına ilişkin Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Projesi ile entegre planlama yapılması ve uygulanması için destek mekanizmaları da oluşturulacak.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu