YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2012

Soğukların nedeni buzul erimesi

 • 27 Şubat 2012 Ntvmsnbc
  Avrupa'nın bir bölümünü de içine alan coğrafyada son yıllarda görülen aşırı soğuklara, Kuzey denizindeki buzul erimesinin yol açmış olabileceği ileri sürüldü.

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Kuzey denizindeki buzulların ısınmaya bağlı olarak küçülmesinin, son yıllarda kuzey yarıkürenin bazı bölgelerine aşırı kar yağması ve çok soğuk olmasını açıklayabilir.

  Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, buzul tabakasının yüzölçümünün 2007'de rekor şekilde küçülmesinden beri Kuzey Amerika, Avrupa kıtası ve Çin'in geniş bölümünde normalin üzerinde kar yağışı görüldüğünü belirtti.

  Araştırmacılar, 2009-2010 ve 2010-2011 kışları sırasında kuzey yarıkürenin şimdiye kadar yapılan kayıtlara göre, en fazla ikinci ve üçüncü kar yağışını aldığını kaydettiler.

  Uydu gözlemlerinin başladığı 1979'dan beri toplanan verilerin, 2010 sonbaharında Kuzey denizindeki buzulların yüzölçümünün yüzde 29,4 oranla bir milyon km2 küçüldüğünü gösterdiğini belirten Amerikalı bilimadamları, bunun Fransa'nın yüzölçümünün iki katı olduğuna işaret ettiler.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu