YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2007

Konya’da kuraklık felaketi Independent’ta

 • Gazeteye göre bir zamanlar Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan Konya’da çevre felaketi tehdidi yaşanıyor.    

  24 Eylül 2007 Pazartesi - NTVMSNBC

  Gazeteye göre bir zamanlar Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan Konya’da çevre felaketi tehdidi yaşanıyor.

  LONDRA - Independent gazetesinde Nicholas Birch imzalı haberde, Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan Konya’da çevre felaketi tehdidinin yaşandığı belirtildi. 

  Konya’nın çok düşük oranda yağmur alan bir bölge olduğu aktarılan haberde kuraklıkta, küresel ısınmanın etkisiyle yağışların daha da azalmasının etkili olduğuna dikkat çekildi.

  Habere göre kuraklığın bir diğer önemli sebebi de çiftçiler. Buğdaya verilen devlet yardımları sıfırlanınca, çiftçiler yaşamlarını kazanmak için daha çok su isteyen bitkiler yetiştirmeye başladılar.

  Örneğin Avrupa ve ABD’de olduğu gibi teşvik edilen şeker pancarı, buğdaydan beş kat daha fazla suya ihtiyaç duyuyor; bu da ovada daha çok kuyu açılmasına neden oluyor.

  Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Nalbantçılar, yeraltı sularından başka su kaynağı olmayan bölgede çiftçilerin son 40 yıldır yeraltı sularını kendisini yenilediğinden daha hızlı bir şekilde çektiğini kaydediyor. Nalbantçılar “Böyle devam ederse bölge 30 yıl içinde çöl olacak” diyor.

  WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) uzmanı Çağrı Deniz Eryılmaz da, çözümün tarım politikası ve entegre su tesislerinde olduğunu belirtti. WWF organizasyonu, iki yıldır bu konuyla ilgili, hükümet yetkilileriyle ve çiftçilerle düzenli tarım uygulamaları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

   

  http://www.ntvmsnbc.com/news/420786.asp    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu