YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2012

"Yenilenebilir enerji talebi % 550 artacak"

 • 25 Nisan 2012 Yeşil Ekonomi
  Enerji Bakanı Taner Yıldız ICCI 2012 açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ICCI 2012'nin açılışında yaptığı konuşmada yerli ve yenilenebilir enerjilerin Türkiye için önemine vurgu yaptı.

  Bakan Yıldız konuşmasında dünyada elektrik talebinin kaynaklarına göre, akaryakıtta yüzde 14 doğalgazda yüzde 50, kömürde yüzde 30, nükleer enerjide yüzde 61, hidroelektrik kaynaklarda yüzde 47 ve yenilenebilir enerji kaynaklarında ise yüzde 550 artacağının öngörüldüğünü söyledi.

  Yıldız, 5,5 katına çıkacak bir yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili Türkiye'nin yapılanması ve politikaların, çizdiği stratejinin doğru yönde gittiğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

  "Türkiye yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yapılanmasını sürdürecek. Gerek kömür teknolojileriyle, gerek nükleer yatırımlarla alakalı, gerekse hidroelektrik santraller, rüzgar güneş gibi yatırımların birçok teknoloji uygulamalarını göreceğiz. Sivil toplum örgütlerine aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının yanında düşen önemli bir görev var. Bir kısım iyi niyetli tencere tava çalan vatandaşların yanında spekülatif şekilde yerli kaynaklarımıza müdahale edenlere karşı sivil toplum örgütleri gücünü kullanmak durumundadırlar. Çünkü bizim yerli kaynaklarla alakalı gerek hukuki açıdan gerekse başka bir gerekçeyle bıraktığımız yatırımların tarafımıza yol, su, elektrik, köprü olarak dönmediğini, bunların ithal enerji olarak döndüğünü bilmemiz lazım. Doğalgaz ithalatıyla alakalı şikayete geldiğimizde her birimiz ortak dil oluşturabiliyoruz. Doğalgaz ithalatımızı azaltmamız lazım. Ama bununla alakalı çabaları gerekçelendirirken özellikle Türkiye'de şu anda 2000 tane yatırımın realize edilmiş 71 tane yatırımın hukuk tarafından durdurulduğunu söylemem lazım. Bunların önemli bir kısmı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı yatırımlardır. Burada herhangi bir yanlışlık yok mu? Söylemlerimizi örtüştüren bir yanı yok mu? Burada bir sıkıntı var. Bunu hep beraber giderebiliyor olmamız lazım."

  Bakan Yıldız, her yapılan müdahalenin kötü niyetle yapıldığını söylemediğini ifade ederken özellikle ithal enerji ve çari açıkla alakalı kalemlerde bunların önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu