YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2012

"Türkiye'nin Canı"

 • 6 Eylül 2012 Ntvmsnbc
  Türkiye’de nesli tehlike altında olan tam 134 tür, teker teker kayboluyor. WWF Türkiye, yürüttüğü Türkiye’nin Canı kampanyasıyla bu yok oluşa dur demeyi amaçlıyor.

  Türkiye’nin nesli tehlike altında olan canlı türlerinin korunması amacıyla geçen yıl başlattığı Türkiye’nin Canı Kampanyası ikinci aşamasında. Anadolu’nun dört bir yanındaki yerel sivil toplum kuruluşlarının doğa koruma projelerini desteklemek için kaynak oluşturan WWF-Türkiye, doğaseverlere 8486’ya SMS atarak 5 liralık bağışta bulunmaları çağrısı yapıyor.

  WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Gezegenimizde tarihte hiç yaşanmadığı kadar hızlı ve kapsamlı bir yok oluş süreci yaşanıyor. Sadece bir gün içinde, 150-200 canlı türü, bir yılda ise yaklaşık 50.000 canlı türü sonsuza dek yok oluyor. Doğal ve beklenen süreçlerin çok üstünde seyreden yok oluş miktarı ve hızı kaygı verici düzeyde. Yeryüzündeki dört memeli türünden biri, sekiz kuş türünden biri, dört iğne yapraklı ağaç türünden biri, üç sürüngen türünden biri ve beş köpekbalığı türünden biri yakın gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Canlıların yok olmasının en temel sebebi ise insan aktiviteleri. Barınma, gıda, giyim, yakıt amacıyla kullandığımız alanların sürekli artması, tükettiğimiz ürünler ve atıklarımız canlıların yok olmasına neden oluyor. Yaşam alanlarının kaybı, sürdürülebilir olmayan ticaret, plansız kentleşme, aşırı avcılık, iklim değişikliği, istilacı türler, kirlilik ve insan-hayvan çatışması gibi unsurlar birleşerek gezegenimiz üzerindeki yaşamı tehdit ediyor,” dedi.

  Tolga Baştak sözlerine şöyle devam etti “Bu yok oluş sürecinden ne yazık ki Türkiye de nasibini alıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Küresel Ölçekte Tehlike Altındaki Türler Listesi’nde, Türkiye’de yok olmak üzere, tehlike altında ve hassas kategorisinde toplam 134 hayvan türü ve alttür bulunuyor. Akdeniz foku, kelaynak, Nil kaplumbağası, sürmeli kız kuşu, Toros kurbağası gibi türlerimiz yok olmak üzere. Yaban koyunu, yabani eşek, orfoz, deniz kaplumbağası, uludoğan, dikkuyruk, alageyik gibi onlarca canlı türümüz ise tehlike altında. WWF-Türkiye’nin yürüttüğü Türkiye’nin Canı Kampanyası bu yok oluş sürecini durdurmayı amaçlıyor”.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu