YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2012

"Toprak Dede"ye ödül

 • 27 Eylül 2012 Radikal
  "O üretiyor ben de tüketiyorum. O halde ben kendi kendimin katiliyim. O halde tüketmemek lazım"

  TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, alternatif Nobel olarak bilinen “Doğru Yaşam Ödülleri"nden “Büyük Çevre Ödülü"nü kazandı.

  Yalova’da aldığı ödülle ilgili değerlendirme yapan Karaca, ödülün yaşanabilir bir dünya için çalıştığından dolayı verildiğini ifade ederek, “Her ödül kişiye bir sorumluluk verir. Bu ödüle layık olabilecek olan sorunlarla başbaşayım. Bunu almak kolaydır ama sürdürmek zordur"

  İlk kez 1980 yılında İsveç asıllı Alman hayırsever Jakob von Uexkull tarafından başlatılan Doğru Yaşam Ödülleri, Uexkull’un Nobel komitesinin göz ardı ettiğine inanılan kişilere veriliyor. Ödül töreni gerçek Nobellerden üç gün önce, 7 Aralık'ta İsveç Parlamentosu'nda düzenlenecek.

  Yalova’daki Karaca Arboretum’da düzenlenen toplantıyla aldığı ödülle ilgili bilgi veren Toprak Dede olarak bilinen Hayrettin Karaca, “Böyle bir ödüle layık görülmüş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bir ödülü almaktan çok, o ödülün gereklerini sürdürebilmek zordur. Her ödül kişiye bir sorumluluk verir. Bu ödüle layık olabilecek olan sorunlarla başbaşayım. Bunu almak kolaydır ama sürdürmek zordur. Bunu bana yaşanılabilir dünya için emek verdiğim için verdiler gibi geliyor. Yaşamak istiyorsanız o halde yaşatacaksınız. Kimi yaşatacaksınız. Global ekonomi denen o canavar kendine hayat veren benim de ortak olduğum doğal ekosistemi bitirinceye kadar büyümeye devam edecek. Buna çare yok durduramazsın. Devletleri, hükümetleri ve her kurumu esir almıştır. Bunun çaresi var. Çaresi benim. Çünkü ben sebep oluyorum o tahribata" dedi.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu