YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2012

Küre Dağları Avrupa'nın en iyisi

 • 9 Ekim 2012 Ntvmsnbc
  Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın iyi yönetilen ve başarılı sürdürülebilir turizm uygulamalarının yapıldığı Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. PAN Park’ı oldu.

  Türkiye’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürüttüğü  “Orman Koruma Alanlarının Güçlendirilmesi Projesi” tamamlandı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın iyi yönetilen ve başarılı sürdürülebilir turizm uygulamalarının yapıldığı Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. PAN Park’ı oldu. PAN Parks sertifikası, projenin 8 Ekim’de Ankara Hilton’da gerçekleştirilen kapanış toplantısında, PAN Parks Vakfı Genel Müdürü Zoltan Kun tarafından Milli Park yöneticilerine verildi.

  Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde; etkin ve bütüncül bir yönetim modelinin oluşturulması amaçlandı. Bu amaca yönelik milli park yöneticileri, yerel sivil toplum kuruluşları ve yöre halkının katılımıyla doğa koruma, biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi konusunda gerçekleştirilen çalışmalar ulusal ve uluslararası alanda başarılı örnek olarak gösterildi.   Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın seçkin korunan alan ağı PAN Parks Ağı’na katılırken proje ayrıca, T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından “En İyi Uygulama Ödülü”nü alarak Rio+20 Konferansı’nda Türkiye’yi temsil etti.

  Toplantıda konuşan WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem “Doğru uygulanması halinde doğa koruma, yöre halkı için kısıtlayıcı değil yeni fırsatlar yaratan bir girişimdir. Korunan alanlar, yalnız biyolojik mirasımızın ve doğal kaynaklarımızın sigortası değil aynı zamanda küresel iklim değişikliğine karşı önemli bir kalkandır,” dedi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu