YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2012

Kömür ve petrol felaket getiriyor

 • 15 Kasım 2012 Ntvmsnbc
  Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2012 Dünya Enerji Görünümü Raporu’nun sonucu çarpıcı: Fosil yakıt rezervlerinin üçte ikisi yer altında bırakılmalı.

  Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency - IEA) tarafından yayınlanan “Dünya Enerji Görünümü 2012” raporuna göre iklim değişikliğinin tehlikeli sonuçlarından korunmak için bilinen fosil rezervlerinin üçte ikisinin yeraltında bırakılması gerekiyor.

  WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “IEA’nın ortaya koyduğu sonuçlar bilimsel gerçekleri yansıtıyor. Fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan CO2 emisyonları gezegenimizin ikliminin dengesini bozuyor. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtları sonsuz kaynaklarmış gibi yakmaya devam edersek, sıcak hava dalgaları, kuraklık, sel, su kaynaklarının azalması gibi bedeller ödeyeceğiz. IEA, raporunda bu gerçeklerin altını belirgin bir şekilde çizerek sorumlu bir duruş göstermiştir,” dedi.

  “Bu bilimsel değerlendirme hükümetler, yatırımcılar ve fosil yakıt endüstrisi tarafından duyulmalı. Burada sadece Kuzey Kutbu’ndaki gibi yeni ve büyük fosil yakıt projelerini durdurmaktan bahsetmiyoruz. Hâlihazırda üzerinde oturduğumuz, fosil yakıt odaklı, eski ve kirli enerji altyapısından kurtulmaktan bahsediyoruz. Bu, küresel iklim değişikliğinden korunmak için ödenmesi gereken bir bedel. Eğer iklim felaketlerinden kurtulacaksak, enerji ekonomimizi dönüştürmeliyiz.”

  Hükümetler 3 yıl önce Kopenhag’da, iklim değişikliğinin şiddetli etkilerini sınırlamak için 2 derecelik küresel sıcaklık artışının altında kalınmasının gerekliliği konusunda anlaşmaya varmışlardı. Günümüzde, küresel sıcaklık 1 derecelik artışın altındayken bile, aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisi artıyor. Kuzey Kutbu’nda rekor buzul erimesi, Sandy kasırgası, içinde bulunduğumuz yılın rekor kuraklık seviyesi sonucu doğan gıda krizi bu olayların en güncel örnekleri.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu