YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2012

Bin yıllık çınarı kurtarmak için ihale

 • 16 Aralık 2012 Radikal
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Kaynaklar Meydanı'nda bulunan yaklaşık 1000 yaşındaki anıt çınar ağacına 'profesyonel' koruma sağlamak için Ocak ayında ihale yapmaya hazırlanıyor.

  İzmirliler’in yaklaşık 10 asırdır gölgesinde serinlediği ve Kaynaklar’ın simgesi durumundaki anıt çınar ile diğer çınarların bakım, onarım ve restorasyonu kapsamında öncelikle ağacın çürük kısımları temizlenecek. Restorasyon çalışması yapılacak ve ağaçların köklerine suyun daha iyi gidebilmesi sağlanacak. Ağaçlardaki çalışmanın tamamlanmasının ardından meydanda yeni bir düzenleme gerçekleştirilecek. Bu kapsamda meydandaki anıt çınar ile birlikte toplam 6 ağaç, bakım ve onarım restorasyonu yapılarak korunacak.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP ’li Aziz Kocaoğlu’nun köy ziyaretleri sırasında yapılan bu çalışmadan çok mutlu olduklarını belirten Kaynaklar Merkez Mahallesi Muhtarı Erhan Şen, "Meydandaki bin yıllık anıt çınarımız ile diğer çınar ağaçlarımız Büyükşehir sayesinde kurtulacak" dedi.

  4 METRE ÇAPINDA
  Kaynaklar Merkez Mahallesi Meydanı’nda bulunan 30 metre boy ve 4 metre çapındaki anıt çınar ağacının (Kunduracı Çınarı-Platanus orientalis) bin yaşında olduğu biliniyor. Ağaç, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü İzmir Baş Mühendisliği tarafından Eylül 1994 yılında tescillenmişti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu