YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2012

Balıklara radyo vericili takip

 • 24 Aralık 2012 Ntvmsnbc
  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nce (KSÜ) Ceyhan Nehri havzasında yapılacak çalışmayla endemik balık türlerinin göç yolları radyo vericileriyle takip edilecek.

  Hazırladığı proje TÜBİTAK tarafından desteklenen KSÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılacak çalışmayla Ceyhan havzasındaki balık göçü ve hidroelektrik santrallerindeki (HES) balık geçitlerinin etkinliğinin araştırılacağını belirtti.

  Proje kapsamında bin 500 balığa elektronik çip yerleştirileceğini aktaran Alp, şunları kaydetti:
  ''Öncelikle Ceyhan havzasında yer alan Tekir, Fırnız, Zeytin, Bertiz ve Körsulu çaylarında ve bunların döküldüğü baraj göllerinde bulunan balıkları takip edeceğiz. Proje çerçevesinde 4 balık türü belirledik. Bunlara elektronik marka takacağız. Bu bir nevi çip. Böylece bunların hangi tarihte nerelere göç ettiklerini izlemeye çalışacağız. Bu, Türkiye'de ilk kez uygulanacak bir çalışmadır. Biz daha çok bunları belgesellerde izlerdik. Bu yöntemi iç sularda ilk kez uygulayacağız.''

  Alp, çalışma kapsamında radyo vericilerini kullanarak balıkların göç yollarını araştıracaklarını ifade etti. Balıklara bir cerrahi işlemle fasulye büyüklüğünde ''tak'' dedikleri bir marka yerleştireceklerini söyleyen Alp, ''Bu markalar içerisindeki batarya sayesinde 3-5 saniye aralıklarla sinyal alabileceğiz. Bu sinyalleri de dere ve akarsu kenarlarında yapacağımız izleme çalışmaları ve antenler kullanarak tespit edeceğiz'' diye konuştu.

  Alp, sarı balık, çapar balık, sivri sazan ve kırmızı benekli alabalık gibi türlerin göç yollarının radyo vericileriyle takip edileceğini aktardı.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu