YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2013

"Böcek ilaçları arıları öldürüyor"

 • 5 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Dünyada hızla artan arı ölümlerine dikkat çekmek için internette bir kampanya başlatıldı.

  Change.org adlı sitede UNAF- Gelecek Nesil isimli bir grup tarafından başlatılan kampanya dünyada hızla artan arı ölümlerine dikkat çekiyor.

  Kampanyaya İtalya, İspanya, Almanya ve Avusturya da destek veriyor. Kampanyanın konusu pestisitler ve arılar. Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Komitesi üyelerine yönelik başlatılan kampanyanın talebi neonicotinoid isimli pestisitlerin kullanımının yasaklanması.

  Besin zinciri ve biyoçeşitlilik için çok önemli bir yere sahip olan arıların hızla ortadan kaybolduğunu söyleyen grup, bunun en önemli sebebinin kullanılan böcek ilaçları olduğunu da ekliyor.

  Eğer yeterince hızlı hareket edersek bu ilaçların yasaklanmasını sağlayabiliriz diyerek yola çıkıyor grup.

  Geçen hafta Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin yayınladığını raporda ilk kez üç ayrı böcek ilacının kötü etkilerinin açıklandığını ve arılar için yarattıkları tehlikenin açıklandığını anlatan grup, raporda açıklananlarla beraber, yıllardır bur ilaçlara karşı duran arıcıların, birliklerin, odaların ve duyarlı vatandaşların da haklı olduğunun bir kez daha ortaya konduğunu da ekliyor. Avrupalı otoritelerin, pestisit üreticileri tarafından baskı altına alındığını, bu yüzden bu açıklamalara karşı pestisitlerin yasaklanması için bir çalışma başlatmayabileceklerini de söylüyor grup. Kampanyada toplanan imzaların sayısı 300000’i geçti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu