YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2013

Çevreci Büyüme Ne Kadar Gerçekçi?

 • 23 Haziran 2013 Enerji Gazetesi
  Günümüzde ekonomik büyümeden söz edildiğinde artık bunun kalıcı ve çevre dostu olması gerektiği vurgulanıyor. Oysa bazı iktisatçılar bu beklentiyi gerçekçi bulmuyor.

  Almanya enerji dönüşümü hedefi ile kademeli olarak yenilenebilir enerjiye geçmek istiyor. Yani güneş, rüzgâr ve su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik tedarik etmeyi amaçlıyor. Avrupa’da pek çok kişi çevre dostu yaşam tarzı için bunun gerekli olduğunu düşünüyor. Magdeburg Üniversitesi iktisat profesörü Karl Heinz Paque farklı görüşte. Paque, Almanya’nın gösterdiği çabanın çok da anlamlı olmadığını belirtiyor:

  “Almanya’da geliştirdiğimiz bu tür projelerin küresel çapta etkisi olmuyor. Bunun için çok küçük bir ülkeyiz. Önemli olan, bu eğilimi takip eden ülkelerde nelerin yapıldığı. Çünkü onlar dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturuyor.”

  Profesör Paque, Avrupalıların yıllarca ekonomik büyüme ve refah için çabaladığını hatırlatarak, doğa sevgisinin sonradan geliştiğine dikkat çekiyor. Paque, “Doğanın korunmasına öncelik vermek refahın yakalanması ile beraber oluşan bir olgu. Bizde bu 1970'li yıllarda başladı. Daha önce değil. Çin’de yeni gelişiyor çevre olgusu. Hindistan’da ise bunun gerçekleşmesi epey zaman alabilir” şeklinde konuşuyor.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu