YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Eylül 2014

Küresel ısınmadaki yavaşlamanın sebebi okyanuslar mı?

 • Küresel ısı artışında görülen yavaşlamanın gelecek on yıl daha devam edebileceği belirtildi. Bilim insanları, atmosferdeki karbondioksit seviyesinin artmasına rağmen, 1999'da başlayan bu 'duraklamanın' sebebini açıklamakta zorlanıyor. Bununla beraber yeni teoriler okyanusların derinliklerini adres gösteriyor.

  Son teoriye göre bu yavaşlamanın ardında, Atlas Okyanusu'nda 30 yıllık dönemde doğal yollarla meydana gelen gelişmeler var. Araştırmacılar, bu yavaş ilerleyen akımın, ısıyı bir on yıl daha suların derinliklerine yönlendirmeye devam edebileceğini söylerken, bu 30 yıllık devrin daha sıcak bir evreye hızla geçmesi durumunda da küresel ısı derecelerinin yükselebileceği uyarısında bulunuyor.

  Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) göre küresel ısı, 1998-2012 yılları arasında her on yılda 0,05 C derece yükseldi. Karbondioksit emisyonu rekor seviyelerde yüksekken, ısı artışındaki duraklamanın nedeni olarak çeşitli teoriler öne sürüldü. Isı artışındaki duraklamayı anlamak için okyanuslar da incelendi. Geçen yıl yapılan bir araştırma Büyük Okyanus'taki soğuk su akımının ısı artışını yavaşlattığını gösterdi.

  Science adlı dergide yayımlanan son araştırmaysa, odak noktasının Büyük Okyanus'tan Atlas Okyanusu'na ve güneye yönelmesine neden oldu. Washington Üniversitesi'nden Prof. Ka-Kit Tung, 30 yıllık akımın ısıtarak ve soğutarak, büyük bir ısıyı suların derinliklerine gömdüğüne dair kanıt var diyor. Araştırmacılar, Argo olarak bilinen bir cihaz ağı aracılığıyla okyanusun 2 bin metre derinliklerindeki gözlemlerine dayanarak bu sonuca vardı. 

  Denizdeki tuz oranı da bu araştırmada dikkate alınan etkenlerden biriydi. Tropik sulardan Atlas Okyanusu'na gelen sular buharlaşma nedeniyle daha tuzlu. Dolayısıyla daha hızlı batıyor ve ısıyı da suyun altına beraberinde götürüyor.
  Fakat tuzlu suyun Kuzey Kutbu'nda suları eritmesi de sudaki tuz seviyesini düşürüyor, akıntıyı yavaşlatıyor ve ısıyı yüzeyde tutuyor. Prof. Tung, "2006'dan önce tuzluluk oranı artıyordu. Bu da akıntının hızlandığına işaret ediyordu." diyor.

  Uzmanlar, ısı artışındaki yavaşlamanın 1945 ve 1975 yılları arasında da gerçekleştiğini ve bunun yeni bir buz çağı oluşacağı endişesini doğurduğunu söylüyor. 1976'dan itibaren ise bu devir tersine döndü ve ısının yüzeyde kalmasıyla beraber dünya ısısında artışa neden oldu. Fakat 2000'den itibaren ısı düşmeye başladı ve dünyanın ortalama ısısı 1998'deki rekor seviyenin altında kaldı.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu