YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2015

IPCC İklim Değişikliği Raporu’nu Türkiye’de tanıttı

 • Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nden (IPCC) uzmanlar, iklim değişikliği hakkındaki 5. Değerlendirme Raporu’nu Boğaziçi Üniversitesi’nde tanıttılar. Toplantıda ayrıca iklim değişikliği ile mücadele için neler yapılması gerektiği ve iklim değişikliği adaptasyonu konuları da konuşuldu.

  İklim değişikliği konusundaki değerlendirmeleri yapan en önemli uluslararası kuruluş olan Birleşmiş Milletler desteği ile kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli IPCC 5. İklim Değerlendirme Raporu, Boğaziçi Üniversitesi’nde tanıtıldı. 

  5. Değerlendirme Raporu, bir yandan iklim değişikliğinin inkar edilemez bir gerçeklik olduğunu ve insan kaynaklı fosil yakıt tüketiminin iklim değişikliğine neden olduğunu ortaya koyarken, diğer bir yandan ise, küresel ısınmayı engellemek ve sürdürülebilir bir geleceği inşa etmek için halen zamanımız olduğunu belirtiyor.

  Türkiye’den ve komşu ülkelerden karar vericiler, bilim insanları ve sivil toplum temsilcileri ile medya mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan 5. Değerlendirme Raporu Teknik Destek Birimi Başkanı Leo Meyer, “iklim değişikliğinin etkilerini şu anda bile yaygın olarak deneyimliyoruz. Daha fazla ısınma insani kalkınma ve refah için daha fazla risk anlamına geliyor. İklim değişikliği daha fazla kuraklık, daha fazla su sıkıntısı, sıcak hava dalgaları, tarımsa üretimde azalma demek. İklim değişikliği aynı zamanda çatışmaları da tetikleyecek ve ekonomik krizlere sebep olacak olan önemli bir tehlike.” dedi.

  5. Değerlendirme Raporu, bir önceki rapora göre, küresel düzeyde iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazlarını azaltma konusunda atılan adımların arttığını gösterse de, emisyonların halen artmaya devam ettiğini ve daha etkin adımlar atılması gerektiğini ortaya koyuyor.

  Toplantıya ev sahipliği yapan Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz “IPCC raporu iklim değişikliğinin ne kadar ciddi bir tehdit olduğunu ortaya koyuyor. İklim değişikliği ile mücadele için her ülkenin adımlar atması gerekiyor. Türkiye’nin de bir an önce sera gazlarını azaltmaya yönelik adımlar atması, kömür başta olmak üzere fosil yakıtlara dayalı enerji politikalarından vazgeçmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu