YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Kasım 2007

Balık Ölümlerinin Nedeni Atık Sular

 • Bafa Gölü'ndeki toplu balık ölümlerinin, çevredeki balık çiftlikleri, endüstriyel tesisler ve yerleşim yerlerinin atık sularından kaynaklandığı açıklandı.    

  01.11.2007 CNN Türk

  DSİ 21’inci Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, göldeki kirliliğin araştırılmasını talep eden "Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği"ne (EKODOSD) gönderilen raporda, 2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle Büyük Menderes Nehri'nin debisinin düştüğünü, sulama suyu temininde yetersizlik yaşandığını bildirdi.
   
  Sudaki azalmayla oluşan kirliliğin artması yüzünden 2007 yılında göle su verilemediği belirtilen raporda, göldeki tuzluluk oranını artıran göl kıyısında faaliyet gösteren balık üretim tesislerinin, "tuz oranı yüksek atık sularının arıtılmadan göle deşarj edilmesine izin verilmemesi" için Aydın Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bilgi verildiği kaydedildi.
   
  Raporda, Bafa Gölü ile Büyük Menderes Nehri'nin doğal bağlantısı olan Dalyan Kanalı boyunca, yer yer çipura ve kefal balıklarının öldüğünün tespit edildiğine yer verilirken, söz konusu hat boyunca su yüzeyinin kirli yağ ve benzeri örtü tabakasıyla kaplı olduğu; bu kirliliğin ise muhtemelen, balık çiftliğinden gelen atıklardan ortaya çıktığı belirtildi.
   
  Çözüm önerileri
   DSİ'nin raporunda, şu çözüm önerilerine yer verildi:
   
  -Göle her türlü atık su deşarjı engellenmeli,
  -Havza boyunca yoğunluklu olarak Denizli ve Uşak'ta faaliyet gösteren endüstriyel tesislerle yine havza boyunca yer alan bütün yerleşim birimlerinin atık suları, arıtılmadan Büyük Menderes Nehri ve kollarına deşarj edilmemeli.
  -Göldeki doğal hayat ve ekolojik dengenin korunması amacıyla DSİ'nin inşa ettiği tesisler, yöre halkı tarafından korunmalı.
   
  EKODOSD önlem istiyor
  Bafa Gölü'nde yaşanan kirlilik ve toplu balık ölümlerinin önlenmesi amacıyla çalışmalar yürüten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, ortaya koydukları gerçeklerin DSİ raporuyla da belgelendiğini söyledi.
   
  Bafa Gölü'nün her yönüyle doğa harikası olduğunu vurgulayan Sürücü, "Bafa Gölü'ndeki sorunların kaynakları ve çözüm önerileri, bu konuda devletin en yetkili kurumlarından biri olan DSİ tarafından belirtilmiştir. Artık yetkili diğer kurumlar da bu konunun üzerine eğilip, ortak bir kararla Bafa Gölü'nün geleceği için acil müdahale ederek, gerekli yaptırımları uygulamalıdır" dedi.    

  http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=401993

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu