YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 01 Aralık 2016

TSKB, jeotermal enerji için Dünya Bankası’ndan 150 milyon ABD Doları kredi temin etti

  • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Dünya Bankası’ndan Jeotermal Geliştirme Projesi kapsamında 150 milyon ABD Doları tutarında kredi temin etti. Krediyle, Türkiye genelinde özel sektör firmalarının jeotermal yatırımlarının finansmanı hedefleniyor.

    Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir enerji yatırımlarında kullanılacak yeni bir kredi anlaşmasına imza attı. Dünya Bankası’yla imzalanan anlaşma kapsamında temin edilen 150 milyon ABD Doları tutarındaki krediyle Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımları desteklenecek.

    Dünya Bankası “Jeotermal Geliştirme Projesi” çerçevesinde temin edilen krediyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek, TSKB’nin en önemli sürdürülebilirlik öncelikleri arasında yer alıyor. Ülkemizin kurulu yenilenebilir enerji kapasitesinin %13’ünün Bankamız tarafından finanse edilmiş olması, bu alanda attığımız adımların net bir göstergesi. Dünya Bankası’yla imzaladığımız yeni anlaşmayla yenilenebilir enerji yatırımlarına verdiğimiz desteği güçlendirecek olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Sağlayacağımız bu desteğin ülkemizin jeotermal enerji kapasitesinin artırılması, düşük karbonlu ekonomiye geçişi ve enerjide dışa bağımlılığının azaltılması için fark yaratacak bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu