YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2007

Tehdit Altındaki Mercanlar Kurtarılabilir

 • Karayipler’de suyosunlarının tehdidi altındaki mercanların bölgede papağan balığı ve bazı denizkestanesi popülasyonunun artmasıyla kurtulabileceği belirtildi.    

  03.112007 NTVMSNBC

  İngiliz Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, Karayipler’deki mercan alanlarının 20 yıldan fazla süredir Allen (1980) ve Gilbert (1988) kasırgaları ve suyosunlarını yiyen Diadema antillarum türü denizkestanelerinin toplu ölümü nedeniyle zarar gördüklerini ortaya koydu.

  Araştırma, denizkestaneleri ve papağan balıklarının, mercan kayalarını Lobophora ve Dictyota türü suyosunlarından kurtararak, resiflerin yeniden çoğalmasını sağlayabileceğini gösterdi.

  İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden Peter Mumby ve ekibinin verdiği örneğe göre, papağan balıklarının avlanmaması bir resifin yaklaşık yüzde 40’ının devamını sağlayabilir, bu balıkların fazla avlanmasıysa temizlenmiş mercan kaylıklarının oranını yüzde 5’e indirebilir.

  1979’da, 36 yıldır hiçbir kasırganın vurmadığı Jameyka’da mercanların resiflerin yüzde 75’ini oluşturduğunu hatırlatan bilim adamları, 1980’deki Allen kasırgası nedeniyle bu oranın yüzde 38’e indiğini vurguladı.

  Denizkestaneleri sayesinde mercanların durumunun düzelmesiyle bu oranın yüzde 44’e çıktığını belirten bilim adamları, denizkestanelerinin 1983’de yok olması ve papağan balıklarının fazla avlanması nedeniyle suyosunlarının arttığına, 1993’de mercanlı resif alanlarının oranının yüzde 5’e indiğine dikkat çekti.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/424624.asp

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu