YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2020

İklimce Sohbetler kitap oldu

 • UNDP Türkiye’nin iklim krizi ile mücadelede, toplumun çok farklı katmanlarını kapsayan ortak bir dil arayışıyla başlattığı İklimce Sohbetler’in 2019 yılında yapılan dört buluşması kitap haline getirildi. İklimce Sohbetler birinci sezon kitabı e-kitap olarak www.iklimce.undp.org.tr adresinden ücretsiz indirilebiliyor.

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye’nin iklim krizi ile mücadelede, toplumun çok farklı katmanlarını kapsayan ortak bir dil arayışıyla başlattığı İklimce Sohbetler’in 2019 yılında yapılan dört buluşması kitap haline getirildi. İklimce Sohbetler, bu yıl yine UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat’ın ev sahipliğinde bu kez internet üzerinden yayınlanarak devam ediyor.

  Ücretsiz e-kitaba dönüştü

  İklimce Sohbetler, 2019 yılında yapılan birinci sezonunda Su, Tarım ve Gıda, Afetler ve Şehirler başlıklarında düzenlenmişti. İklim krizini yaşayan tüm iklimdaşlar, alanında uzman isimlerle bir araya gelerek bu küresel krize karşı ortak çözümlerle ortak bir dil üretmek üzere toplanmışlardı. Bu dört toplantıda konuşulanlar ve İklimce’ye yapılan katkılar, Burçin Ersoy’un editörlüğünde, Göksel Gürsel’in illüstrasyonlarıyla kitap haline getirildi. İklimce Sohbetler birinci sezon kitabı e-kitap olarak www.iklimce.undp.org.tr adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

  İklimdaşlığın artışına destek olun

  UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, kitapla ilgili olarak şunları söyledi: “İklim krizi sadece bir çevre sorunu değil. Şu anda yaşadığımız koronavirüs salgını gibi ekonomik, sosyal ve çevresel ölçekte tüm sistemi etkileyen küresel bir kriz. Daha önce eşine rastlanmamış bu krizde ‘İklimdaşlar’ olarak hepimiz aynı gemideyiz. İklimce Sohbetler’de, yaşadığımız krizlere iklimce bakarak kimseyi geride bırakmayan çözümler arıyoruz. Geçen yıl ilk sezonunu düzenlediğimiz İklimce Sohbetler’de paylaşılan bilgi ve çözüm önerilerine bu kitapçıktan ulaşabilirsiniz. İkinci sezonunda çevrimiçi devam eden İklimce Sohbetler’e katılmak için herkesi bizi izlemeye ve sosyal medyada takip etmeye davet ediyorum.”

  Korona döneminde online sürecek

  İklimce Sohbetler’in ikinci sezonu ise 7 Nisan’da İklimce Sağlık buluşmasıyla başladı. İkinci buluşma, 21 Nisan saat 20.00’de teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu ile Açık İnovasyon Derneği ve HacknBreak Eş Kurucusu Zehra Doruk’un katılımıyla İklimce Teknoloji başlığı ile yapıldı. Bu buluşmanın hemen ardından saat 22.00’de ise, iklim değişikliği tehdidine karşı gezegeni kurtarmaya destek olmak için UNDP’nin geliştirdiği ‘Mission 1.5’ çevrimiçi oyununun Türkiye tanıtımı, e-spor oyuncusu Ege Arseven’in Twitch yayınında sunucu Burcu Esmersoy ve milli futbolcu Nuri Şahin’in katılımıyla yapıldı. İklimce Sohbetler, 21 Mayıs’ta İklimce Habercilik buluşmalarıyla devam edecek. Canlı yayınlara katılmak isteyen iklimdaşların iklimcesohbetler.undp.org.tr adresinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.


  Kaynak: UNDP

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu