YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2020

Çevreciyiz.com’un destekçisi TSKB 70 yaşında

 • Türkiye’nin yenilenebilir enerji, çevre, sürdürülebilirlik ve istihdamda fırsat eşitliği alanlarında öncü bankası TSKB, 70’inci yılını kutluyor.

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 70’inci yılını kutluyor. TSKB Genel Müdür Vekili Ece Börü, köklü bilgi birikimi, müşterilerine geniş yelpazede sundukları kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleriyle Türkiye’de üretim ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi, gelişimi ve dönüşümüne, artan oranda katkı sağladıklarını söyledi. Bankanın kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Börü; “Dünyanın pandemi gibi büyük bir sınavdan geçtiği bir dönemde, 70’inci yılımıza ulaşmanın bizler için ayrı bir anlamı var. Bu zorlu günlerin aşılmasında ve sürdürülebilir yarınların inşasında, köklü kurumların deneyimi büyük önem taşıyor. Bir kalkınma ve yatırım bankası olarak, ülkemizde 70’inci yılını kutlayan kurumların sayısının artmasını bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da aynı sorumluluk ve vizyonla çalışmaya, ülkemizin üretim kalitesini ve hacmini artırma yolculuğumuza yeni kilometre taşları eklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.


  Ece Börü: “İlklerin bankası olmaya devam edeceğiz.”

  Bundan sonra da ilklerin bankası olmaya devam edeceklerini kaydeden Ece Börü, Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası olarak 1950’den bu yana bir misyon bankası olarak büyük bir sorumluluk bilinci ile hareket ettiklerini söyledi. Börü şöyle devam etti: “Tüm çalışmalarımızda kalkınma perspektifini koruyarak nitelikli üretime dönük önemli destekler sunduk. 1950’den bu yana ülkemizde sayısız ürünün yerli üretimine kredi desteği sağladık. Zaman içinde ülkemizin gelişim hikâyesi ve dünyadaki yeni kalkınma modellerine paralel olarak ilklerimiz de gelişti, çeşitlendi. Bugün Türkiye’nin yenilenebilir enerji, çevre, sürdürülebilirlik ve istihdamda fırsat eşitliği alanlarında öncü bankasıyız. Üreten bir Türkiye için fonlarımızı büyütmek ve çeşitlendirmek için global finans kurumlarıyla olan ilişki ağımızı genişletiyor, yenilikçi adımlarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”


  Uluslararası standartlarda yatırım bankacılığı

  TSKB’nin erken dönemde başladığı yatırım bankacılığı faaliyetleriyle Türkiye’de sermaye piyasalarının kurulması ve gelişimine önemli katkılar sunduğunu anlatan Ece Börü, halka arz, borçlanma aracı ihraçlarına aracılık ve birleşme/satın alma danışmanlığı gibi hizmetleri ile şirketlere büyüme yolculuklarında rehberlik ettiklerini vurguladı. Börü; “Müşterilerimize uluslararası standartlarda yatırım bankacılığı deneyimi sunuyoruz. Yatırım bankacılığı alanında başta reel sektör şirketleri olmak üzere müşterilerimizin sermaye piyasaları üzerinden finansmanını sağlamak üzere farklı açılımlar yapmaya devam edeceğiz. Diğer yandan 70 yıldır biriktirdiğimiz bilgi ve deneyimle iş, finans ve kamu kurumları nezdinde danışman konumuna gelmiş bir banka olmanın da ayrıcalığını hissediyoruz” dedi.


  Son 20 yıldır çevresel sürdürülebilirlik projeleri öncelikli

  Sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığı kredi temalarının ötesinde entegre bir iş modeli olarak benimsediklerini dile getiren Ece Börü şöyle konuştu: “Özellikle son 20 yılda çevresel sürdürülebilirlik projelerini öncelikli olarak gündemimize alarak, 300’e yakın yenilenebilir enerji santrali ve 150’ye yakın enerji ve kaynak verimliliği projesine destek verdik. Bu yatırımlarla; ülkemizin karbon ayak izinin her yıl 14.4 ton seviyesinde azaltılmasına aktif katkı sağlıyoruz. TSKB olarak finanse ettiğimiz yenilenebilir enerji (YE) santralleri bugün Türkiye’nin YE kurulu gücünün yüzde 14’üne denk geliyor. Sürdürülebilirlik temalı tüm yatırımlarımızın kredi portföyümüzdeki payı ise yüzde 74. Bu oran sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de bir banka için oldukça büyük bir sürdürülebilirlik konsantrasyonu anlamına geliyor. Bu da bizi; 2016 yılında uluslararası piyasalarda ‘Yeşil/ Sürdürülebilir Tahvil’ ihracını gerçekleştiren ilk Türk finans kurumu olmamız, sonrasında dünyada bir ilke imza atarak Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracını gerçekleştirmemiz gibi yeni öncülüklere taşıyor.”


  Kadın çalışan oranı yüzde 51

  TSKB’nin yüzde 51 gibi yüksek oranda kadın çalışanıyla da benzerine az rastlanır bir örnek olduğunu söyleyen Ece Börü, bankanın kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konusundaki diğer çalışmalarını ise şöyle anlattı: “2016 yılında kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla Türkiye’nin ilk kadın dostu kredi programını geliştirdik. Program kapsamında önce özel olarak geliştirdiğimiz ölçüm aracıyla firmalarımızın fırsat eşitliği karnelerini ortaya koyuyoruz. Dört yılda programa dahil ettiğimiz firmalarda, kadın istihdamı artışının yüzde 15, politikalar, eğitim, çalışma koşulları, yönetimde temsil gibi gelişim alanlarında kaydedilen performans artışının ise yüzde 30 oranlarına ulaştığını gözlemledik. Firmalarımızda somut bir başarı hikâyesi ortaya koyan bu iş modelini, Anadolu’da faaliyet gösteren şirketlere sağladığımız danışmanlık hizmetleriyle daha da büyütüyoruz.”


  70’inci yıla özel 70 kız öğrenciye burs

  TSKB’nin fırsat eşitliği alanındaki sosyal sorumluluk projelerine de değinen Ece Börü: “Geleceğin kadın çalışanlarını eğitim ve fırsat eşitliği alanlarında güçlendirmek için önemli adımlar attık. 2017 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimden Üretime’ burs fonuyla, her yıl üniversite eğitimi alan kız öğrencilere burs veriyoruz. Bu yıl 70’inci yaşımıza özel olarak yıllık katkımızı artırarak 70 kız öğrenciyi destekleme kararı aldık. Öte yandan, İstanbul Müzik Festivali kapsamında İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesiyle her yıl üstün yetenekli genç kadın müzisyenleri destekliyoruz. Projemizin üçüncü yılında yüksek öğrenimini yapan yaklaşık 40 kadın müzisyenimize katkı sağlamış olmaktan dolayı mutluyuz. TSKB olarak kalkınmada öncelikli alanlara sağladığımız finansal desteğimizi, sosyal sorumluluk projelerimizle büyüterek gençlerimize yol açmayı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


  Yeni dönemde daha çok sorumluluğumuz olacak

  İçinde bulunduğumuz bu dönemde dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs pandemisine de değinen Ece Börü sözlerini şöyle tamamladı: “Salgın nedeniyle gelirleri azalırken, nakit akımları olumsuz etkilenebilecek müşterilerimize sağladığımız vaka bazlı çözümlerle, piyasa koşullarından asgari düzeyde etkilenmeleri yönünde destek sunduk. Yeni normalin en etkin şekilde hayata geçmesi için finansman olanaklarımızın yanı sıra sektör spesifik danışmanlık hizmetlerimizle de müşterilerimizin yanında olacağız. Pandemi sonrası şekillenecek yeni dünyada özellikle sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık herkesin daha çok gündeminde olacak. Biz de TSKB olarak alandaki deneyimimizi ekonominin ve üretimin tüm aktörleri ile paylaşmayı önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz.”


Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu