YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2020

Güney Kutbu alarm veriyor

 • Nature Climate Change dergisindeki araştırmaya göre Güney Kutbu'nda sıcaklık, son 30 yılda görülen küresel ortalamanın üç katından fazla yükseldi.

  Yeni Zelanda'da Wellington Üniversitesi İklim Bilimi Bölümü’nden Kyle Clem ile ekibi tarafından yapılan ve Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir araştırma, Güney Kutbu'ndaki sıcaklığın, küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiğini ortaya koydu. Bunun; Güney Kutbu’ndaki buzulların erimesi, denizdeki yaşam ve deniz seviyesindeki yükselmede büyük etkisi olabileceğine dikkat çekildi.

  Isınma gerçekten küresel


  Bugüne dek yapılan araştırmaların sonuçları, Antarktika'nın dış bölgelerinin yıllardır ısındığını ortaya koymuştu. Fakat daha iç kısımda bulunan Güney Kutbu'nun artan küresel sıcaklıklardan izole olduğu düşünülüyordu. Araştırma görevlisi ve çalışmanın baş yazarı Kyle Clem, "Bu da küresel ısınmanın gerçekten küresel olduğunu ve uzak yerlere doğru yol aldığını vurguluyor" dedi.

  Her 10 yılda 0.6 derecelik artış

  Meteoroloji istasyonu verilerini inceleyen Kyle Clem ve ekibi, 1989-2018 yılları arasında Güney Kutbu'ndaki sıcaklığın yaklaşık 1.8 derece yükseldiğini, bunun da her 10 yıl için yaklaşık 0.6 derece artışa karşılık geldiğini tespit etti. Bilim insanları ısınmanın ana nedeninin, binlerce kilometre uzaklıktaki tropik bölgedeki deniz yüzeyi sıcaklığında görülen artış olduğunu belirtti. Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre; Antarktika'nın buz tabakası, küresel deniz seviyesini yaklaşık 60 metre yükseltebilecek suya sahip. Bölgedeki buz kaybı da son birkaç yıldır endişe verici bir hızla artıyor. Son 22 yılda, Doğu Antarktika'daki dev bir buzul küçülerek yaklaşık 5 kilometre geri çekildi.

  Sebep sadece insan değil

  Araştırmacılar Güney Kutbu’nun ısınmasında, insan müdahalesinin yanı sıra birkaç doğal sürecin de etkili olduğunu belirtiyor. Pasifik Okyanusu'ndaki sıcaklıkları yönlendiren Interdecadal Pasifik Salınımı (IPO) adlı bir iklim fenomeni, 21’inci yüzyılın başında pozitif aşamadan negatife dönüştü. Bu da, daha şiddetli siklon ve fırtınalara neden oldu. Aynı zamanda, Arktik salınım adı verilen bir rüzgâr sistemi güneye doğru hareket ederek tropik bölgelerden Antarktika'ya ekstra sıcaklık getirdi. Sadece 1957'den itibaren Güney Kutbu'na ait sıcaklık kayıtlarının olması, bilim insanlarının ısınmanın insan kaynaklı olduğu konusunda kesin bir sonuca varmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle araştırmada insan etkisi olmadan, endüstriyel iklimi temsil eden sera gazı konsantrasyonlarıyla dünyanın iklimini simüle eden modeller kullandılar. Ekip simülasyonlarda, Güney Kutbu'nda oluşabilecek 30 yıllık tüm eğilimleri hesapladı. Gözlemlenen 1.8 santigrat derecelik ısınmanın, insan etkisi olmadan gerçekleşen tüm 30 yıllık eğilimlerin yüzde 99.9'undan daha yüksek olduğu tespit edildi. Ancak yüzde 100 doğru bir sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Clem'e göre, Güney Kutbu'ndaki ısınmanın sadece doğal süreçlerle gerçekleşme ihtimali olsa da bu, oldukça düşük bir ihtimal.

  Kaynak: EuroNews

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu