YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2020

İklim değişikliğine sanat penceresinden bakış

 • Sabancı Vakfı Beşinci Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Bu yılki teması ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ olan yarışma ile sanatın dönüştürücü gücü ve yönetmenlerin yaratıcı bakış açısıyla toplumda iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

  Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği kısa film yarışması için başvurular başladı. ‘İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?’ sloganı ile beşincisi gerçekleştirilen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın teması ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ olarak belirlendi. Bu yıl yarışmaya başvurular 20 Kasım tarihine kadar yapılabilecek. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, insan müdahalesi ile gerçekleşen iklim değişikliğinin medeniyetleri büyük bir bilinmezliğe sürüklediğine dikkat çekti. Safkan, “İklim değişikliği, biyoçeşitliliğin azalması, deniz ve kıyı ekosistemlerinin bozulması, kuraklık ve çölleşme, gıda güvenliğinin tehlike altında olması ve kitlesel göçlerin artması gibi birçok çevresel, sosyal soruna yol açıyor. Doğaya, toprağa ve atmosfere bıraktığımız etkileri düşünmeden hareket etmeye devam ettiğimiz takdirde, hayatlarımızın değişmesi kaçınılmaz olacak. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve bu değişime uyum sağlamak için harekete geçmeliyiz” dedi.

  Amaç toplumsal sorunlara dikkat çekmek

  Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ile toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için sanatın gücünü kullandıklarını belirten Nevgül Bilsel Safkan şöyle devam etti: “İklim değişikliğinin dünya genelinde yarattığı problemlere ek olarak içinde yaşadığımız Akdeniz Havzası, dünyada bu değişikliklerden en fazla etkilenecek bölgelerin başında geliyor. Örneğin; Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporuna göre; 2019 yılı 935 adet meteorolojik afet ile en fazla ekstrem olay yaşanan yıl oldu ve kaydedilen bu afetler; yüzde 36 ile şiddetli yağış/sel ve yüzde 27 ile fırtına olarak gerçekleşti. Bu veriler bize, iklim değişikliği etkilerinin ciddiyetini gösteriyor. Günlük hayatlarımızda birey olarak bu sorundan etkilenmediğimizi düşünüp sorunu görmezden gelmek yerine iklim değişikliği ve bununla birlikte değişen hayatlarımız konusunda bilinçlenmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle bu yıl kısa film yarışmamızın temasını ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ olarak belirledik. Sinemacıları; iklim değişikliğinin nedenlerini, hayatımızdaki etkilerini ve bu konuda yapılması gerekenleri beyaz perdeye taşımaya davet ediyoruz. Sanatın dönüştürücü gücü ve yönetmenlerin yaratıcı bakış açısı ile toplumda iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

  Başvuru için son tarih 20 Kasım

  Sabancı Vakfı 5’inci Kısa Film Yarışması için başvurular 20 Kasım 2020’ye kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve iklim değişikliği konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak. Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve/veya yapımcısından en az birisinin TC. veya KKTC vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya, daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çektiği herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor. İklim değişikliğinin nedenlerini, hayatımızdaki etkilerini ve bu konuda yapılması gerekenleri en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 20 bin, ikincisine 15 bin, üçüncüsüne ise 10 bin TL ödül verilecek.


  Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurmak mümkün.


Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu